Geen uitstel voor de sloop van Warmenhuizens Kerk Het volgende bericht werd gevonden in de Schager courant van september 1949. Het geeft ons enig inzicht over de manier waarop men 45 jaar geleden met cultuurmonumenten omging, en hoeveel moeite het heeft gekost om dit monument voor het nageslacht te bewaren. DE BESLISSING IS GEVALLEN Eindelijk is de beslissing gevallen. Een der mooiste, zo niet het mooist cultuurmonument uit Hollands Noorden zal verdwijnen. Uit Warmenhuizen kregen we het alarmerende bericht, dat het raadslid de heer Mink, er niet in is geslaagd om de vereiste drie stemmen te verkrijgen, opdat uitstel aan het definitieve besluit tot het slopen van de Ned. Herv. kerk zal worden gegeven. Dit betekent, dat door kleinzieligheid van het grootste gedeelte van Warmen- huizens raad, een niet te overziene schade wordt toegebracht aan een der schoonste dorpen van onze streek. Dit betekent, dat door de houding van die leden van de raad, het kunstzinnig gevoelen niet alleen van de jeugd van Warmenhuizen vernield wordt. Zij die zeggen, dat het eigenlijk de schuld van de linkse raadsfractie zelf is, hebben ongelijk. Inderdaad, als mevrouw Vogelaar-Van Driel, ter raadszitting aanwezig was geweest, was mogelijker wijze het voorstel zonder meer aangenomen geworden. Doch zo moet een dergelijk monument niet gespaard worden. Hier kan ook iemand, die elk cultureel gevoel mist, en dat zijn er blijkbaar veel in Warmenhuizens raad, aanvoelen dat de sloping van deze kerk onverantwoord is. Zij die zeggen, dat de Ned. Herv. Gemeente te weinig aan het behoud van de kerk deden, hebben ongelijk. Een kind kan begrijpen, dat juist van die zijde een dergelijk monument op zeer hoge waarde geschat wordt. En waar bleef de gemeente. Voor zover wij weten, is tot nu toe in gebreke gebleven om zelfs maar een emmer kalk beschikbaar te stellen. Zij die zeggen, dat dan ook de Katholieke kerk een subsidie moet worden gegeven, hebben ongelijk. Deze kerk is geen cultuurmonument, doch zoals burge meester Nolet zelf van de Neder!Hervormde kerk te Dirkshorn sprak, een normale kerk. Zij die zeggen, dat deze post geldelijk niet te verantwoorden is, hebben ongelijk. Ongetwijfeld hebben de financiën van de gemeente Warmenhuizen er nog nimmer zo gunstig voorgestaan. Bovendien zouden noch Rijk, noch Provin cie hun steun hebben verleend aan iets, dat niet verantwoord zou kunnen

Zicht op Haringcarspel | 1994 | | pagina 21