Waarschijnlijk een van de leukste vondsten was een torenvormige spaarpot van rood aardewerk. Spaarpotten van die ouderdom treft men zelden aan. DE OORLOG TEGEN WEST-FRIESLAND: Eeuwenlang hebben de opeenvolgende graven van holland om de macht in West-Friesland gestreden. Zij meenden de rechten op dit gebied te hebben, Melis Stoke heeft in zijn rijmkroniek (omstreeks 1290 moet hij de opdracht voor zijn werk van graaf Flor is V ontvangen hebben) veel moeite gedaan om die rechten opnieuw te bewijzen: "hoe verre dat haer ganc met rechte gaet in Vrieslant" Herhaaldelijk vielen dan ook de graven van Holland het Westfriese gebied binnen om hun graafschap uit te breiden, en telkens hadden de Westfriezen de hollanders buiten de deur weten te houden. De pogingen van graaf Willem II eindigden met het sneuvelen van de graaf en vele van zijn ridders in 1256 bij Hoogwoud. Graaf Willem II laat een zoontje achter van 1 i jaar oud, de latere graaf Floris V, die vermoedelijk in juli 1254 in Leiden is geboren Floris neemt in 1 272, op 18 jarige leeftijd, zelf het bewint op zich. En neemt zich voor om een nieuwe veldtocht te organiseren tegen de opstandige Westfriezen, met Alkmaar als uitvalsbasis. Maar Floris V en zijn troepen worden aan de oever van de Rekere bij Oudorp verslagen, __nog voordat ze zelfs de kans hebben gehad om het water via geiproviseerde dammen van hooi en stro over te steken. Het duurt tot 1282, voordat er een nieuwe veldtocht kan worden ondernomen. Maar dan pakt Floris V de Westfriezen stevig aan. In juni van dat jaar gaat de graaf met een flinke strijdmacht bij W ij denes aan land en stoot door tot Hoogwoud, daar komt het weer tot een treffen. Ditmaal 1 ij den de Westfriezen een nederlaag. Dan moet het stoffel ij k overschot van zijn vader graaf Willem nog worden ^opgespoord. Dat lukt uiteindelijk, er blijkt 26 jaar later nog één hoogbejaarde man in leven te zijn, die de plaats waar Graaf Willem indertijd is begraven, te kunnen aanwijzen. Het duurt echter nog enkele jaren voordat het laatste verzet in Westfriesland is gebroken, daarbij profiteerde de graaf in niet geringe mate van grote overstromingen, die dit gebied in 1287/1288 teisteren; om de geisoleerde dorpen stuk voor stuk te onderwerpen. In 1289 is het laatste verzet gebroken, de Westfriezen - murw door alle tegenslagen- laten de gedachten aan opstand varen. De Hollandse graven hadden er een voor hun belangrijk gebied bij, ondanks al het water was West-Friesland een beter landbouw gebied dan Holland zelf. Intussen is Floris V dan al begonnen met het bouwen van een gordel van dwangburchten rondom de nieuw-veroverde gebieden. wordt vervolgd. - 13 -

Zicht op Haringcarspel | 1994 | | pagina 15