I iScIc' BOERDERIJEN [N WOORD EN BEELD igyn rnFei r~ 5js5r 5f=r n Pronk-stuk van een boerderij. Als Ik bovenstaande aanhef opschrijf, heb ik het over de kapitale boerderij van de familie Pronk aan de Stationsstraat 14 te Warmenhuizen. De boerderij werd gebouwd in 1868 in opdracht van Piet Pronk en Trijntje Hoogwater en is als zodanig tot 1976 in gebruik geweest. De goed onderhouden boerderij is voorzien van een rieten dak met sierlijk uitgevoerde golf- profielen en zwart geglazuurde Oud-Hollandse pannen. In het midden hiervan staat een schoorsteen, die tot de fraaiste van de omgeving gerekend mag worden. In de vierkante voet is een schild aangebracht met het jaartal 1868, daarna gaat de in getorst metselwerk uitge voerde schoorsteen rond door naar boven Vanaf beneden gezien geeft dit de indruk als of er een muizentrap van gele steentjes omheen slingert. Hij is afgewerkt met een cementen kraag, die is voorzien van een golfprofiel, wat goed met het dak harmoniëerd. Onlangs is de schoor steen geheel opnieuw in oude stijl opgetrokken. Uitgevoerd door Jan en Laus Pronk, kinde ren van de huidige bewoners. (Over vakwerk gesproken De voorgevel is van klein formaat baksteen in kruisverband gemetseld en op de hoeken voorzien van Bossage ornamenten. Als U in de midden-raampartij de oude smalle ramen en voordeur terugdenkt, dan is de boerderij nog vrij origineel. Uit alle ramen zijn omwille van het comfort de roetjes verdwenen, de hanekammen van gele steentjes boven de oude ramen zijn nog aanwezig. Het geheel wordt bekroond door een flinke bakgoot, die goed aansluit bij de hoeken van de boerderij. Van het interieur en het oorspronkelijke woongedeelte rest alleen nog de schouw en een deur. Deze fraaie deur is rijk (polychroom) beschilderd op glas, voorstellende een boer met boerin, een koe met een paard, een pauw en een duif, de symbolen spreken voor zich van deze vorm van volkskunst, die is gesigneerd door D Hoorn. 7

Zicht op Haringcarspel | 1993 | | pagina 9