Ook met een mand op de rug en in latere, en voor hen zelf betere tijden, met handwagen of bakfiets, kwam de visverkoper langs de huizen. Stam uit Egmond aan Zee had hier jaren lang zyn vaste klanten. Ze wisten n.l. al spoedig waar wel of geen vis werd gegeten. In de ben had hij verse, gezouten en gerookte vis. Ook gedroogde vis behoorde tot zijn assorti ment. Deze vis werd gevangen, schoongemaakt en dan aan lange stokken te drogen gehan gen in de duinen. En als we ons dan realiseren, dat alles vaak met de benenwagen, dus lo pende, werd gedaan later met de fiets of bakfiets), geloof me, dan werd niet alleen de vis duur betaald. Er zijn nog tientallen "beroepen" die op deze manier beoefend werden. Dit waren een paar bekende, volgende keer of misschien in een ander blad wat meer bekende. C vd Berg te Warmenhuizen. KERMi SBRiEF Onze Voorzitter Jan Bakker ontving van iemand een z.g. Kermisbrief. Hij zou deze Kermisbrief gaarne afgedrukt hebben in dit biad maar dat was technisch onmogeiijk. Tevens was de prachtige volledige omranding van de brief in kleur gedrukt en dit zou toch niet in dezelfde stijl overko men omdat kleurendruk voor ons niet aan de orde Is. Desondanks vinden wij ais Redaktie net terecht dat de tekst wel in dit blad wordt vermeid, 'wellicht geeft dit artikeltje aanleiding tot reaktie(s) van U omdat wij ais Redaktie onvoldoende weten van net fenomeen Kermisbrief. KERMISBRIEF AAN idiJN GELiEFDE OUDERS Zal wel weer kermis zijn en wij, Wij zetten ai ons werk opzij En willen in de vreugde aeelen Het leeren zou ons nu verveelen. Gij gunt ons immers nu die vreugd. Smaakt ook genoeglijke dagen Met Uwe vrienden, Uwe magen, wij zuilen ook in !t vroiijk leven Aan U geen stof tot klagen geven. UEDw' Dochter Guurtje Knevel, w'est Graftdijk, Oktober 1854 Naschrift Red; In de OOSTHOEK encyclopedie wordt het begrip Kermisbrief niet vermeld. Over de Kermis wordt de volgende beschrijving gegeven; Oorspronkelijk de jaarlijkse plechtige herdenking van het inwijdingsfeest van een nieuwe kerk. Hiervoor kwamen van heinde en ver de bewoners van omliggende plaatsen en het platte land, wat een welkome gelegenheid bood aan handel en nijverheid tot zaken doen, alsmede aan muzikanten goochelaars, kwakzalvers e.d. om hun praktijken uit te oefenen. De hervor ming veroorzaakte het verdwijnen van de oorspronkelijke betekenis, waardoor niets dan een soort jaarmarkt overbleef. In de 20e eeuw werd de Kermis een gelegenheid tot pretmaken verzorgd door rondreizende kermisgezelschappen, met kramen voor eetwaren beziens waardigheden, loterijen en kansspelen. Aldus de letterlijke tekst van de Oosthoek éncvclooe- die van 1968. y 6

Zicht op Haringcarspel | 1993 | | pagina 8