terwijl hij of zij over bepaalde gevoelige onderwerpen zelfs nu nog niet het achterste van zijn tong wil laten zien. Als op deze wijze al het materiaal verzameld is, bijvoorbeeld op cassettebandjes, dan is er vervolgens het probleem van de ontsluiting en bewerking. Met je interview op een bandje ben je er nog niet! Stel dat je tien interviews hebt afgenomen (resulterend in twintig 90-minutenbandjesdan weet je al heel gauw niet meer precies wat er in die interviews gezegd is en waar je iets terug kunt vinden. Met andere woorden: je bent pas klaar met interviewen als je de informatie op het bandje toegankelijk hebt gemaakt. Het meest praktisch is vaak het letterlijk uitschrijven/typen van het interview, dit is echter zeer tijdrovend. Eén bandkant van ongeveer 45 minuten vereist grofweg 4,5 tot 9 uur typ- of schrijfwerk en levert ongeveer 20 pagina's tekst op! Dit kan soms zo'n grote papiermassa opleveren dat je daar weer een inhoudsopgave met bijvoorbeeld trefwoorden van moet aanleggen. Hoe de interviews vervolgens bewerkt moeten worden tot een artikel voor het tijdschrift van de plaatselijke historische vereniging of een leesbaar boekje levert weer geheel nieuwe problemen op. Een praktische vraagbaak die helpt bij het oplossen van al deze problemen is daarom in feite onmisbaar. Vragen over vroegerhandleiding voor het maken van historische interviews is helder en toegankelijk geschreven en gelardeerd met vele voorbeelden uit de praktijk. De auteur, Jelle Hagen, is een ervaren interviewer die van alle trucs op de hoogte blijkt. De heldere didactische opzet verraadt dat de auteur ook zeer ervaren is in het overdragen van deze kennis. Het Nederlands Centrum voor Volkscultuur geeft cursussen historisch interview en kan dat ook voor uw vereniging verzorgen. Inlichtingen over data en kosten: tel. 030-319997. Vragen over vroeger; handleiding voor het maken van historische interviews is geschreven door Jelle Hagen en verkrijgbaar bij het Nederlands Centrum voor Volkscultuur en bij de betere boekhandel. Het is een uitgave van het Nederlands Centrum voor Volkscultuur, Lucasbolwerk 11, 3512 EH Utrecht (telefoon 030-319997). ISBN: 90-71840-22-0); de prijs is 19,50. Gevraagd; R.K. Boerenknecht, wordt electrisch gemolken We weten het wel, maar In een reeds eerder verschenen Verenigingsblad (nummer 2) hebben we een stukje geschreven over het samenstellen van werkgroepjes. Indien U een suggestie heeft of U heeft al gegevens van een bepaald onderwerp en U wilt deze gegevens in een groepje bespreken en uitbreiden dan kunt U met een van de bestuursleden contact opnemen. Of U geeft een onderwerp aan ons op en wij zullen proberen ook via de bekend zijnde interesses een groepje te vormen. Doen hoor 13

Zicht op Haringcarspel | 1993 | | pagina 15