DE GESCHIEDENIS VAN KRABBENDAM. In de tijd van Willebrord, en door zijn prediking, is er in Petten een kerk gesticht. Die kerk kreeg in de loop van de tijd vier kapellen; Groet, Camperduin, Krabbendam en Eenigenburg. Dat is de eerste Kapel, die in Krabbendam komt te staan. Echter in de tijd van de Noormannen wordt in deze omgeving veel verwoest. Zo ook het kerkje. Maar na de ver woesting wordt er weer een nieuwe kerk gebouwd. Het dorp Krabbendam ligt in de Middeleeuwen op een iets andere plaats Het Centrum en ook de kerk was gelegen aan de Noord-West kant van de Westfriese Zeedijk en de Oude Schoorlse Zeedijk. In de twaalfde eeuw werd in Krabbendam een kasteel gebouwd op de plaats waar nu de kerk staat. Het kasteel was eigendom van de Bisschop van Utrecht, maar in de dertiende eeuw(1230) heeft Graaf Floris V het zich toegeëigend. Graaf Floris V liet naast het kasteel een kapel bouwen als havenkerk. Resten van fundamenten zijn nog te vinden naast de huidige kerk. Langs de Oude Schoorlse Zeedijk (N-W kant) lag in die tijd een meer, waar Floris V een haven in aanlegae.Vanuit die haven werd een sloot gegraven richting Eenigenburg. Langs deze weg werden de stenen aangevoerd voor de bouw van de Burcht Nuwendoorn. In 1230 geeft Floris V het kasteel in Krabbendam te leen aan Siebrand van Haarlem, één van de Heren van Haarlem. Het kasteel krijgt de naam Het Huis van Haarlem op het Bakenes. (Havenmeer). In verloop van tijd is het geslacht van de Heren van Haarlem in man- nelijken lijn uitgestorven. Door een huwelijk met een vrouw uit deze familie komt nu de Heer van Crabbe op het kasteel. Een tijd lang blijft het kasteel in handen van de Heren van Crabbe en zo komt het dorp aan haar naam Crabbendam. ten van deze nazaten uit dit ge slacht, Jan van Crabbendam-Crabbenburg, kiest in de Hoekse en Kabeljauwse twisten partij voor Jacoba van Beieren (1425) en delft het onderspit. De nieuwe bewoners zijn uit het gesiacht Rozenburg, ook verwant aan de Heren van Haarlem. Jacob de Wael van Rozenburg heeft in die tijd de Noorder-Rekerdijk aangelegd Deze liep van Schoorldam naar het Noorden tussen Krabbendam en Zijpersluis. Aan het einde van de vijftiende eeuw is het dorp met kasteel en kerk geplunderd en verwoest Bron; Notulen Kerkeraad Krabbendam Archief Alkmaar, Oude dokumenten Notulenboeken, brievenboeken e.d. van de Gemeente Warmenhuizen. Notulenboeken van Den Helder-Dirkshorn De Geschiedenis van Krabbendam - C Wagenaar. Dit ter aanvulling van het boek Archeologica, blz. 79. Misschien, dat U hier iets aan heeft, maar misschien wist U dit alles al. Sam Schipper, Schierige Ven 24 1749 BL Warmenhuizen. Onze plaatsgenoot Tine Mink won de 3e prijs in 1954 met een Novellen-wedstrijd in samen werking met West Friesland Oud en Nieuw met het werkje "Faillissement." Reacties op ingezonden stukken in de Verenigingsbladen kunt U uitsluitend schriftelijk sturen naar de Redaktie. Wij zullen de reactie doorsturen naar de inzender en zullen er zonodig in ons 9 hlsirl nn roanor^n

Zicht op Haringcarspel | 1993 | | pagina 11