Warmenhuizen, Stationsstraat 8 Wie kent niet het alleraardigst boerderijtje op het Buurtje 8 in Warmenhuizen sinds 1912 Stationsstraat 8 want toen werd het "spoortje" aangelegd en het station gebouwd en waar schijnlijk de naam veranderd. De boerderij werd gebouwd omstreeks 1819 naar het Noord Hollandse stolp type, maar zonder darsdeuren. Het pand is van belang omdat het inzicht verschaft in het eenvoudige agrarische bestaan, in dit gedeelte van Noord-Holland rond 1820. De lage stolp is voorzien van de karakteristieke ramen met roeden en ademt daardoor nog de sfeer van vroeger uit. Aan de achterkant lag vroeger een sloot, waar over vee en alles wat met het boer-zijn te maken had werd aan- en afgevoerd. De originele gevels zijn opgetrokken uit een klein formaat handvorm steen en gemetseld in kruisverband. Duidelijk is het kelderraam te zien, een kelder bekleed met groene of bruine geglazuurde tegels, was vroeger zeer noodzakelijk. Het met riet bedekte schilddak begint rondom met een strook rode oud-hollandse dakpan nen In de woonkamer is nog de oorspronkelijke schouw aanwezig. In de schouw zitten nog antieke mangaan tegels, versierd met figuren. Met de bloeiperiode van Warmenhuizen kwam rond 1870 een groter type stolpboerderij in de mode, die in tegenstelling tot de vroegere types wel voorzien waren van dars- of dors- deuren. Achter deze grote deuren lag de dars/dors. Hier werden producten afkomstig van de akker, zoals graan, erwten, bonen enz. gedarst/ge- dorst met een dars/dorsvleugel vandaar de naam. De bewoners van vroeger waren de familie Kroon rond 1920 (eigenaar tot 1977) daarna tot 1937 Freek de Waal (hij haalde geld op voor de radiodistributie van De Geus), in 1937 kwam de familie Willem Buiter er wonen. Willem handelde tot zijn dood in 1977 in an tiek en was ook de man die in 1947 met paard en driewieler kar het Buurtje (gedeeltelijk) heeft afgegraven. Vanaf 1978 woont de familie van Enter admimistrateur) als eigenaar in het pand, dat onder Monumentenzorg valt. A Ligthart. 18

Zicht op Haringcarspel | 1993 | | pagina 20