WARMENHUIZEN - HET SCHOORLDAMMERPAD - DE OUDE WAL De oudewal heeft er niet altijd zo bijgelegen zoals wij die nu kennen. Op onderstaand kaartje is dat goed te zien. Warmenhuizen heeft heel lang zeer geïsoleerd gelegen. Het vervoer ging voornamelijk over het water. Alleen voetpaden richting Schoorldam, Krabbendam en Tuitjenhorn waren te betreden. Over Krabbendam en Tuitjenhorn een volgende keer. Het gedeelte ten westen van het zwarte pad heette vroeger "Over de Brugh".(1634). Een buurtje van 6 huizen ten noorden van het pad en 5 huizen ten zuiden van het pad. Ook lag er een brug over een brede sloot, genaamd de "Brughsloot". Na 1634 werd de gehele hoek daar "Schelphoek" genoemd. Wat wel is te verklaren door het ter plaatse aanvoeren en storten van schelpen voor wegverharding. De oudewal moet ook de aanloop geweest zijn van het pad door de landerijen naar Schoorl dam. Het archief vermeldt in 1656 een uitgave voor; het zetten van vijf palen aan het Schoorl- dammerpad. Het pad liep schuinweg zuid-west naar Schoorldam en ter hoogte van Noord- Schoorldam kwam het uit op de Westfriesedijk. Ook lag er land met de naam "Hooge Neute". Als men aan de kanaalweg de kassen volgt van BEJO, daarna naar de lange bocht richting Schoorldam, is duidelijk te zien dat het land aan de westzijde tot bij Jos de Groot aanzienlijk lager ligt. In 1644 is er een aankoop gedaan van land richting de Westfriesedijk, en wel van Bullepost tot Noord van het Bosje. We kunnen wel vaststellen, dat toen het oude voetpad is vervan gen door een "nieuwe weg". De weg kwam te lopen naar "het bosje bij de wiel aan de Noord-Rekerdijk". S Schipper. Geraadpleegde Literatuur; Een kijkje in de Geschiedenis van Warmenhuizen 1982. Diversen West Friesland Oud en Nieuw. L l RlcKttw^ ScV-iOORtdam 13

Zicht op Haringcarspel | 1993 | | pagina 15