MOLENS uit onze omgeving. Alleen de Groenvelder watermolen staat er nog maalvaardig bij en is een sieraad voor de omgeving. Maar het was in 1879, dat het weinig scheelde of die molen was toen al ge sloopt. Want af en toe met windstilte stond het land dras in de polder Valkkoog, 535 ha groot. Men leefde toen al in de tijd van de Stoomgemalen en dat bracht dan een goede uitkomst. De naastgelegen polder Schagerwaard had een lager waterpeil dan Valkkoog, dus daar zou men in noodgevallen wel door een duiker water kunnen lozen. Maar daar waren de meningen natuurlijk verschillend over, die hadden dan ook overlast. Na veel vergaderen wederzijds en samen, was het een moeilijk geval. Op 21 januari 1879 kwam een verzoekschrift van 10 ingelanden aan het polderbestuur van Valkkoog om een "noodzakelijke bouw van een Stoomwerktuig". Er komt een commissie van onderzoek, die een studie maakt voor de bouw van een Stoomgemaal. Op 24 februari 1879 wordt door het bestuur de knoop doorgehakt; met 6 tegen 5 stemmen vóór de bouw van een volle dig Stoomgemaal, dus geen hulpgemaaltje. Maar...het plan gaat nog één jaar de kast in, want het Geestmerambacht zou bij Aartswoud een krachtig Stoomgemaal willen bouwen om de Verenigde Raaksmaats- en Niedorperkogge boezem (de ringsloten) op peil te houden. In 1896 werd de vijzel gewijzigd en de capaciteit van de molen te Groenveld iets ver groot. En...heeft de molen tot op heden de polder Valkkoog droog gehouden. In 1950 bij de start van de ruilverkaveling, ten dele met handkracht, kwam er een elektrisch huipgemaal bij, en bleef de molen weer staan.!!! In 1860 stonden er +/- 10.000 windmolens in ons land, rond 1900 +/- 4.000. En in 1923 bij de oprichting van "De Hollandsche Molen" waren er nog maar 3000 molens. Deze vereniging berichtte alle burgemeesters in ons land voor het behoud van deze Monumenten. Dat hielp wel wat, maar toch verdwenen er nog vele molens, ook hier. Nu staan er nog +/- 980 molens in ons land, waarvan zelfs enige nieuw gebouwde. DE MOLENS DIE EENS IN ONZE OMGEVING STONDEN. Gesloopt in 1902 - Molen 1 van de polder Geestmerambacht te Oudkarspel waar later de sluis kwam. Hier was tevens een "overhaal"'. Gesloopt in 1904 - Korenmolen "de Geestbloem". grondzeiler te Sint Pancras. Gesloopt in 1906 - Zes molens van de Heerhugowaardü Verbrand in 1908 - Molen E te Zuid-Scharwoude, polder Geestmerambacht. Gesloopt in 1910 - "Serwielder" molen L uit 1558 (dit was een oude bij Kalverdijk, ook van het Geestmerambacht (wie heeft hier nog een foto van Verbrand in 1913 - "Het Ooievaarsnest", korenmolen te Oudkarspel uit 1856. Verbrand in 1915 - De molen van de Derg- en Kerkmeer te Langedijk Gesloopt in 1917 - De molen van de Daalmeer te Koedijk. Verbrand in 1918 - Bovenkruier van de polder Valkkoog, westerend poldertje. 10

Zicht op Haringcarspel | 1993 | | pagina 12