OUDE DIJKDOORBRAKEN - HET BOSJE TE WARMENHUIZEN. De wielen langs de West Friese dijk zijn er al heel lang. U kent ze wel. Van Eenigenburg tot aan Sint Maarten zijn ze wel erg duidelijk te zien. Geweldige inbraken van de zee. Ook op het eind van de Oudewal hoek West Friese dijk is er eentje. Dit wiel is nu helemaal dichtgeslibt. Op een oude kaart van Adr. Antonisz uit 1572 is het wiel nog goed te zien. (zie onder). Het is alleen niet meer te vinden wanneer dit wiel is ontstaan. In het boek "in de ban van de dijk" van J J Schilstra staat ook niets genoteerd. Aan bewoning is ook niet veel gedaan in deze uithoek. In 1634 is op een oude kaart zelfs nog geen huis te zien. Waarschijnlijk hebben er na die tijd wel enkele boerderijtjes gestaan, want er was een weg "de Oude Wal" en er lag genoeg land Het vermoeden bestaat dan ook dat de eerste huizen van t Bosje pas ontstaan zijn tijdens de aanleg van het Noord Hollands Kanaal (1819 - 1824). Ook waren er nog drie kleiputten aanwezig aan de binnenkant van de dijk in de richting van Krabbendam. Deze putten werden gegraven om de West Friese dijk te verstevigen en op te hoqen. Deze kleigrond haalde men zo dicht mogelijk bij de dijk vandaan Men groef de qrond uit het voor de dijk liggende land of als dat niet kon, direkt achter de dijk. De grootste kleiput werd volgestort met vuilnis uit Warmenhuizen, de twee anderen met grond. Natuurlijk weer ergens anders vandaan. Men mocht in de vroegere tijd niet zomaar ergens grond weg halen. Het recht van afgraving uit het land binnen de dijk werd "zooageld" genoemd. In 1903 wordt bevestigd dat op 't Bosje een café is, genaamd "De Koekoek". De eigenaar is Klaas Stet Het is nu het huis waar Jan vd Berg jr. woont, no 129. Van dat cafe mogen we ons niet te veel voorstellen. Kiaas Stet was ook landbouwer. Hij deed dit cafe erbij om nog wat extra te verdienen. Fragment van de kaart van Adr. Anthonisz.(1572) 4

Zicht op Haringcarspel | 1992 | | pagina 6