UNIEKE KAART TOONT TROEPENBEWEGINGEN. Hoewel er van de oorlogshandelingen in het najaar van 1799 veel beeldmateriaal voorhan den is, zijn er van de toenmalige gevechten weinig kaarten beschikbaar. Geïnteresseerden raadpleegden hiervoor meestal krijskundige boeken. Sinds 1 september j.l. is Bergens Museum in het bezit van een bijzondere kaart die het Noordhollandse invasiegebied en de vele troepenbewegingen duidelijk in beeld brengt Het gaat hierbij om een topografische kaart, in 1799 door Franse tekenaars vervaardigd. Het formaat is 80x100 cm. Het was Bergenaar Peter Saai, regionaal conservator, die de historische kaart onlangs ontdek te in het Chateau de Vincennes bij Parijs, waar zich de "Archives de l'Armée de Terre" bevin den. Saai kreeg de gelegenheid de kaart in dit krijskundig museum op dia (6x7cm!) te zetten. De dia werd opgeblazen en keurig op stevig karton geplakt. Het opschrift van de kaart luidt; "Plan de ia Bateille d'Alkmaar" en dit houdt dus verband met de "Slag van Bergen" van 19 september 1799, 193 jaar geleden. Er vonden tijdens deze slag onderdeel van de invasie van dat jaar, talrijke gevechten in de regio plaats. De plaatsen waar toen strijd geleverd is zijn alle op de kaart aangegeven. Met symbolen worden de strij dende legereenheden van Russen, Fransen, Engelsen en Bataven aangeduid. Het qebied is zeer groot: Vanaf de Zijpe tot Heiloo en vanaf het Noordzeestrand tot de Lanqedijk. Niet alleen worden de bataljons en eskadrons zelf aangegeven, ook de aanvaisiij- nen van deze troepen zijn op de kaart ingetekend. Zo kan men zien hoe de Russen en de Engelsen op die dag vanuit de Zijpe oprukten in de richting van Camp en via Groet en Schoorl in Bergen terechtkwamen. Ook de gevechten bij Egmond, Warmenhuizen en bij de Lanqedijk worden nauwkeurig op de kaart aangeduid. Opvallend is de grote precisie van het kaartbeeld. In detail zijn niet alleen de duinen en dor pen aangegeven, maar ook alle boerderijen, bospartijen, sloten en wegen. Echt een kaart om langdurig te bekijken Men kan hier spreken van een zeer waardevolle aanwinst die de Slag van Bergen voor ieder ruimtelijk zichtbaar maakt. LEZINGENCYLUS. Op vijf maandagavonden in de maanden januari en februari 1993 organiseert de Stichting Reqionale Geschiedbeoefening Noord-Holland een interessante lezingcyclus over het thema Noordhollanders en de zeevaart. De lezingen vinden plaats in De Schakel in Heerhugowaard, zowel met eigen auto als met openbaar vervoer goed bereikbaar. Verschillende aspecten van de zeevaart zullen worden behandeld door gerenommeerde sprekers; Dr Paul van Royen over de Koopvaardij, Drs Mark van Alphen over de Marine^ Peter Dorleijn over de Zuider-zeevisserij, Joost Schokkenbroek over de walvisvaart en Dr Femme Gaastra over de Oostindische Compagnie. De lezingen vinden plaats op 4, 11, 18 en 25 januari en op 1 februari 1993 en beginnen om 20.00 uur. De kosten bedragen f 45,00 voor de gehele cyclus of f 9,00 per avond^ Nadere informatie en aanmeldingen bij;Stichting Regionale Geschied-beoefening Noord- Holland, Postbus 5212, 2000GC Haarlem tel 023 - 318436. JE MOETE SLAAN WEER JE MEE SLOEGEN WORRE 12

Zicht op Haringcarspel | 1992 | | pagina 14