DIRKSHORN Op het verzoek van de redaktie, om een artikeltje over Dirkshom te schrijven, ben ik van harte ingegaan. Over de eeuwenlange historie van het dorp valt door mij weinig te ver tellen en zullen dus andere bronnen moeten worden "aangeboord". Wat ik van overle vering weet is dat Dirkshom ongeveer 700 jaar geleden ontstaan is aan het einde van de Oosterdijk, op een uitstekende hoek in het water, als woonoord. Reeds op landkaar ten aan het einde van de 13e eeuw wordt Dirkshorn als zodanig geprojecteerd. Informatie over die eerste eeuwen zal er waarschijnlijk wel zijn maar is niet in mijn bezit. Iets meer weet ik over de afgelopen 125 jaar. In deze, ruim een eeuw durende perio de, is Dirkshorn namelijk het bestuurscentrum geweest van de oude gemeente Harenkarspel. Het dorp werd toen de "opvolger" van Kerkbuurt. Markante herinneringen uit deze periode vinden we in het dorpsbeeld nog steeds terug. Allereerst is dat het 125 jaar oude Raadhuis aan de gelijknamige straat in het centrum. Andere "monumen ten" zijn o.a. de Burgemeesterswoning (villa Zuidwijk) aan de Dorpsstraat, de secretaris woning en de Pastorie in dezelfde straat. Midden in het centrum domineert nog steeds het, thans tot restaurant omgebouwde, dorpscafé, "het Wapen van Harenkarspel" en de Ned.Herv.Kerk. Het rijke verenigingsleven wat Dirkshom had en nog steeds heeft, speelde zich bijna allemaal af in en om "Het Wapen". Over dit rijke verenigingsleven in dit, van oorsprong Protestants-Christelijk, dorp bestaat nog veel dokumentatie wat zeker op de juiste manier "geconserveerd" zal moeten worden voor het nageslacht. Ook in het Gemeentearchief beschikt men nog over veel dokumenten betreffende de geschiedenis van Dirkshorn en dedoor de volksvertegenwoordiging genomen, beslui ten van belangrijke feiten. Jammer is het dat de prachtige dokterswoning aan de Voorpolderweg in de oorlog is af gebrand en ook het Oude van Dagenhuis aan de Dorpsstraat werd door de vlammen zee zo aangetast dat er niets herkenbaars van overbleef. Hoofdzakelijk door eigen initia tieven en met name door de inzet van dhr. Arensman siert het nu ruim 25 jaar oude "Hornhoeve" de Raadhuisstraat. Het oude koffiehuis, dit stond op de plek van het huidig ge dorpshuis, werd ook een prooi van de vlammen. Ongetwijfeld hebben deze "gaten" het vertrouwde dorpsbeeld danig aangetast. Gelukkig bestaat er nog mooi fotomateriaal van deze gebouwen en ook dat zal goed bewaard moeten blijven voor de toekomst. Van de oude Kaasfabriek, tegenover het Dorpshuis zijn vele prachtige opnames in particulier bezit evenals van de door brand verwoeste of afgebroken mooie boerderijen die het dorp sierden. De.bewoners van Dirkshorn staan bekend om de gemeenschapszin. In de periode rond 1950 waren er duidelijk tekenen van vergrijzing te bespeuren. Er was niet genoeg werkgelegenheid voorde jongeren en zij vertrokken naar elders. De middenstanders staken de hoofden bij elkaar en evenals voor de oorlog ontstond in 1952 weer een Middenstandsvereniging welke diverse evenementen en aktie's organiseerde en zich defensief opstelde ten opzichte van de concurrerende invloeden van buitenaf. Enkele vooruitstrevende inwoners kwamen tot de oprichting van een plaatselijke VVV, nadat de heer Langedijk het initiatief had genomen om een camping te gaan beginnen. Inmiddels heeft een en ander geleid tot wat Dirkshom nu geworden is: Het centrum van Recreatie van de gemeente Harenkarspel. De trots van de bewoners is het prachtige sportcom plex met 3 tennisbanen, 2 voetbalvelden met een groot trainingsveld, een verhard handbaiveld en allen voorzien van eigentijdse kleedaccomodatie's. Een voorbeeld van enorm veel vrijwilligerswerk is het prachtige zwembad op de plek waar reeds voor de tweede Wereldoorlog zwemver."De Veersloot" haar domicilie koos. Door toedoen van de plaatselijke VVV, i.s.m. de Stichting Recreatie, beschikt het dorp aan de Oostzijde overeen 11 ha. groot Recreatiemeer voor de watersporters, bene vens een kanovijver en een prachtig wandelgebied op en om het meer en de geluids wal, waarachter de nieuwbouw gerealiseerd is. Aan de toenemende behoefte van mensen die in Dirkshom willen wonen voldoen de campings (4) en met name op bungalowpark "De Hom" heerst bouwbedrijvigheid van prachtige bungalow's. Enkele jaren terug is een Stichting Kuuroord Dirkshom van de grond gekomen met de bedoeling het dorp en de gemeente een economische op pepper te geven. Als dit gerealiseerd kan worden kan worden zal dit een nieuwe mijl paal betekenen in de geschiedenis van Dirkshom. 12

Zicht op Haringcarspel | 1992 | | pagina 14