K I 92 De toezieners van Rijnland in Spaarndam en Halfweg (1) Direct verantwoordelijk voor het toezicht op de Rijn landse dijken en sluizen langs het IJ en voor uitvoering van onderhouds- en herstelwerken daaraan waren de toezieners in Spaarndam en Halfweg. De toeziener bewoonde een aantal vertrekken in het gemeenlands- huis in zijn standplaats en mocht het daar aanwezige meubilair gebruiken. Als bestuursleden bij inspecties van de waterkering op een van de gemeenlandshuizen verbleven, moesten de toezieners zorgen voor het logies en voor het eten en drinken van de heren. De toeziener in Spaarndam was belast met het toezicht op de sluizen aldaar, de dijken ten westen van het sluizencomplex (Schinkeldijk en Slaperdijk) en de Spaarndammerdijk tot even ten westen van Halfweg. Vanaf dat punt tot de rand van Amsterdam stond de dijk, met de sluizen te Halfweg, onder supervisie van zijn collega. De Rijnlandse toezieners waren geschoolde landmeters en beschikten over voldoende kennis om hun belangrijke en verantwoordelijke functie uit te oefenen. In 1704 werd Francois de Roos, sinds 1690 landmeter van Rijnland, toeziener te Halfweg. Hij bleef dit tot zijn dood in 1736. De functie van toeziener te Spaarndam werd van 1690 tot 1728 uitgeoefend door Zeger Wolfsen. Daarna was Antony Velsen, voorheen landmeter van Rijnland, toe ziener in Spaarndam. In 1733 volgde Nicolaus Cruquius hem op. Cruquius introduceerde het dagelijks bijhouden van meteorologische waarnemingen door de Rijnlandse HET IJ ROND 10 fi i» Ui i 1 ■T.’j o,- •- -•

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2020 | | pagina 92