82 Quota’s, morgentalen en gras Het nieuwe octrooi van juni 1719 bevatte ook een serie bepalingen omtrent het onderhoud en het toezicht. Het schreef voor dat de dijken op hun huidige hoogte gehouden of verder verbeterd moesten worden zoals de superintendentie zou bepalen. Dijkgraaf en heem raden dienden hun dijken twee a drie keer per jaar te schouwen. Het beweiden van de dijken met paarden en rundvee werd expliciet verboden. Alleen schapen waren toegestaan. Jaarlijks diende de dijkgraaf eind april de beraming van de dat jaar uit te voeren werken te doen onder gezag en in aanwezigheid van de Gecommitteerde Raden. Die beraming moest zo worden afgestemd dat de Raden de ene dag de Assendelverzeedijk konden bezoe ken en de volgende de Sint Aagtendijk. Als einddatum voor de aanbestedingen werd 15 mei gesteld.56 Op 26 april 1720 kwamen de zeven heem raden van de Sint Aagtendijk voor het eerst bijeen in een herberg te Noorddorp. Zij stelden uit hun midden Adrianus van Coevenhoeven, schout van Heemskerk, aan tot dijkgraaf. Johannes Rollerus, schout van Castricum, werd secretaris-penningmeester. De omrekening van de dijkvakken waarin de dorpen voorheen waren verstoeld naar de nieuwe quota’s in de gemeen gemaakte dijk vroeg nog een hoop meet- en rekenwerk van Rollerus (zie tabel 4).57 Het zwaar getroffen Assendelft sprong er met de regeling van 23 juni 1719 prima uit. De Staten hebben het dorp duidelijk ontzien. De Assendelverzeedijk werd door de Nieuwe Overdijking en de anderhalve kilome ter die naar het heemraadschap van de Sint Aagtendijk ging met circa 4.250 m verkort. Tegelijkertijd werd het omslagplichtige gebied vergroot met Krommenie ten westen van de Nauernaschevaart. Helaas bleken nader hand enkele bepalingen van de Staten nadere uitwerking te behoeven. In november 1722 kwam in de Staten vergadering een verzoekschrift aan de orde van Deutz, deel ten westen van de Nauernaschevaart voor 393 mor gen bijdragen aan de Assendelverzeedijk. Het oostelijk deel van de banne (113 morgen) bleef schuldplichtig aan de Westzanerzeedijk. Westzaan mocht het door het wegvallen van Krommenie ontstane tekort omslaan over de molens, pakhuizen en traankokerijen.55 Ka K““ HET IJ ROND De Sint Aagten- en Assendelverzeedijk mochten alleen met schapen beweid worden. Detail uit een pen- en penseeltekening van een onbekend dorp, anoniem, 18e eeuw. Westfries Archief, Hoorn.

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2020 | | pagina 82