- X 3 ■X. V X. 3 80 houden. Op 21 februari 1719 vond een grote bespre king over deze kwestie in Den Haag plaats voor beide Gecommitteerde Raden. Aanwezig waren afgevaardig den van de betrokken dorpen en Jean Deutz. De in de Sint Aagtendijk verstoelde dorpen Heemskerk, Uitgeest, Beverwijk, Castricum, Bakkum en Limmen stelden voor als grens tussen hun dijk en de Assendelverzeedijk de Kil te nemen halverwege de Nieuwe Overdijking. Dat werd door de rest onredelijk gevonden. Assendelft had alles betaald en de overdijking betekende dat de Sint Aagten dijk met ongeveer drie km werd ingekort. Na het nodige gepolder kwam men uit op het volgende compromis. De zes genoemde dorpen onder de Sint Aagtendijk stemden ermee in samen met de damheren van de Nieuwendam het onderhoud van de Sint Aagtendijk tot de overdij- king, die hele overdijking en circa anderhalve km van de Assendelverzeedijk op zich te nemen, totale lengte 5.570 m. De rest van de Assendelverzeedijk tot Nauerna - lengte 7.395 m - bleef onder Assendelft. De pensiona ris van Haarlem, Albert Fabricius, bracht op 26 februari thuis verslag van deze bespreking uit. Hij had gehamerd op het grote belang van Haarlem, dat rond Beverwijk 500 morgen (circa 450 ha) land bezat. Hierop werden twee burgemeesters met pensionaris Fabricius en de Sint Aagtendijk onder één enkel bestuur te stellen en gemeen te maken.51 De Raden Van Oudesteijn, Decker en Ketel drukten door. Eind mei 1718 ging een brief uit aan de regenten van Assendelft, Krommenie en Krommeniedijk, Castricum, Uitgeest, Heemskerk en Beverwijk. Zij kregen opdracht binnen zes weken een plan in te dienen over het toekomstige dijkbeheer en opgave te doen van de quota’s of aantal morgens waarop ieder dorp zou meebe talen. In het archief van de stad Haarlem bevindt zich inderdaad een concept van een voorstel om de hele dijk van Nauerna tot Adrichem bij Beverwijk onder een enkel bestuur van een dijkgraaf en zeven heemraden te stellen en wel vier heemraden aan te wijzen door Assendelft, één door Krommenie en Krommeniedijk en de twee laatste door Heemskerk, Bakkum, Castricum, Uitgeest, Limmen en Beverwijk. Assendelft zou ook nog de dijk graaf en secretaris mogen leveren. Qua kosten werd de verdeelsleutel 60 voor Assendelft en 40 voor de rest voorgesteld, de lasten om te slaan volgens quota’s of ponds-pondsgewijs 52 Een dergelijke grote reorganisatie was echter een brug te ver. Algemeen wilde men de Sint Aagtendijk en Assendelverzeedijk ieder onder een eigen bestuur r:.-if - 1 HET IJ ROND Het na de Kerstvloed van 1717 opgerichte heemraadschap van de Sint Aagtendijk kreeg de Nieuwe Overdijking en een aansluitend gedeelte van de Assendelverzeedijk in beheer. Op de grens werd een grote blauwstenen paal de ‘scheipaal’) geplaatst. Detail uit een kaart van de Sint Aagten- en Assendelverzeedijk uit circa 1780 (noorden linksonder). GAZ, HLH Assendelft, inv.nr. 523.

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2020 | | pagina 80