•4'W' 78 iets mee wilden, moesten zij er een dure kadijk omheen leggen. Tenslotte had men in 1714 en 1715 land ten behoeve van de dijk gekocht voor 10 stuivers per roede. De kwestie sleepte zich geruime tijd voort. Uiteindelijk bepaalden de Staten in 1724 de prijs op vier stuivers per roede. Dat werd een prima prijs geacht omdat land in Assendelft door de bank genomen bij verkoop minder opbracht en er nooit meer was betaald, ook niet in goede tijden. Inderdaad stond de grondprijs zwaar onder druk omdat de veepest heerste en het erg slecht ging met het agrarisch bedrijf.42 De eigenaren van de binnengedijkte buiten landen aan weerszijden van de Kil lieten in mei 1718 van zich horen. Zij stuurden toen in samenwerking met de regenten van Heemskerk, Uitgeest en Beverwijk en de ingelanden van de Zuidbroek43 een notaris op de regenten van Assendelft af. De aanbesteding van de over- dijking stond voor de deur en de notaris deelde mede dat daar geen bezwaar tegen bestond. De ingelanden wilden echter wel dat rekening met hun belangen werd gehouden, onder andere dat haar landerijen gewoon sijn van tijt tot tijt haar ververschinge te krijgen door de overstrominge van deselve uijt de Wijckermeer’. Het water liet een vruchtbaar laagje slib achter, deze bemesting raakte men kwijt en dit zou zeker resulteren in een waardedaling van hun landerijen met bijna de helft. Er moest dus een duiker in de nieuwe dijk komen. De secretaris van Assendelft, Floris Wil, gaf naderhand namens de regenten te kennen dat de sluis bij de Gecom mitteerde Raden was aangekaart. Die vonden echter dat de klagers zich tot de Staten moesten wenden aangezien het aan Assendelft verleende octrooi tot financiering van de dijkwerken niet in het verzochte sluisje voor zag.44 Inderdaad ging een verzoekschrift naar de Staten waarin de klacht over het gemis van de 'vettigheijt door de slibber uijt de [Wijker]meer’ werd herhaald. Het sluisje was ook nodig voor de afwatering. Tenslotte werd verzocht om vrijstelling van het onderhoud van zowel de sluis als de nieuwe dijk. Per slot van rekening betaalde men nu ook geen dijklasten.45 De Staten ontvingen ook nog een rekest van de regenten van Uitgeest. Het dorp vormde samen met Heemskerk een grote polder, de Uitgeester- en Heemskerkerbroek. De landerijen van Uitgeest waren echter wat lager gelegen en dat gaf voortdurend wrij vingen met de buren in Heemskerk.46 In Uitgeest vreesde men extra wateroverlast. De regenten van het dorp meldden te hebben vernomen van het verzoek van Heemskerk om een sluisje in de Nieuwe Overdijking waer door gemeldte landen met slibber en modder overstroomt en se als gemest werden tot derzelver merckelijcke advantagie’. Dat vond men in Uitgeest allemaal prima, maar wel moest Heemskerk eerst het gat in de Sint Aagtendijk gelegen binnen de jurisdictie van het dorp - lengte 116 voet (36 m) en diep 16 voet Fabricius zocht over deze kwestie contact met Van Oudesteijn van de Gecommitteerde Raden en lichtte tevens de burgemeesters van Haarlem in.40 Ook in Assendelft ontstonden problemen rond de aardhaling. In juli 1719 richtten de regenten van het dorp een verzoekschrift aan de Staten van Holland. Die hadden eerder bepaald dat alle benodigde specie van Nauerna tot de Sint Aagtendijk vergoed moest worden op basis van een taxatie door onpartijdige personen. Hun uitspraak kwam neer op een betaling van vier stuivers per roede (11,7 m2) voor het land waar de dijk overheen was gelegd en acht stuivers per roede voor tot zeven duim (17 cm) diep afgegraven land. Er was echter veel dieper, soms zelfs tot 12 duim (29 cm.) gespit. De regenten wezen er meteen op dat het water tijdens de overstroming de nodige vuiligheid op de landerijen had achtergelaten. Het opruimen daarvan had de boeren ook nog veel geld gekost. Bovendien was 22 morgen door de inlaag buitendijks gekomen.41 Als de eigenaren daar nog 6.‘: '-ÏK HET IJ ROND De Kil gezien in zuidelijke richting vanaf de Nieuwendam (Busch en Dam). Foto Chris Schaatsbergen, herfst 2020. 'i

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2020 | | pagina 78