t VT: 1^' 62 Oorlog, geweld en doorgestoken dijken38 In de jaren 1572-1576 lag de Zaanstreek in de frontlinie van de strijd tussen de Spanjaarden en de troepen van Willem van Oranje onder aanvoering van zijn gouverneur in het Noorderkwartier, Diederik Sonoy. Het Spaanse legerkamp was tijdens de ‘beroerten’ jarenlang in As sendelft gevestigd. Voor de geuzen of vrijbuiters functio neerde Wormer als uitvalsbasis. Regelmatig probeerden beide partijen door overvallen elkaar afbreuk te doen. In maart 1573 wist een groepje Zaanse Geuzen onder aan voering van Govert 't Hoen bijvoorbeeld op de Spaarn- dammerdijk een eenheid Spaanse ruiters te verrassen en te grazen te nemen. In het kader van de gevechten werden de dijken langs het IJ doorgestoken. Tijdens het beleg van Haarlem van december 1572 tot juli 1573 hielden bijvoorbeeld de ‘binnenlandsche Vrybuyters’ van de toren van Westzaan de Spaanse scheepvaart op het IJ in de gaten. Als er buit in zicht kwam, voeren zij in geïm proviseerde galeien door gaten in de zeedijk het water op. Geuzen uit Wormer en Jisp maakten gebruik van een opening in de Oostzanerzeedijk bij het Barndegat. In augustus-september 1573 wisten de Spanjaarden de complete dijklus van Spaarndam tot Monnickendam in handen te krijgen zodat de troepen van Sonoy waren afgesneden van het IJ. Waterdicht was deze afsluiting echter zeker niet. De Zaanse geschied schrijver Soeteboom bericht bijvoorbeeld over een aanslag van een groepje Geuzen op Assendelft om een Spaanse kapitein gevangen te nemen. De geuzen voeren ’s nachts via de Westzanerovertoom het IJ op en bereikten vervolgens via een gat in de Assendelver- zeedijk onopgemerkt Assendelft. Omgekeerd slaagden Assendelvers erin een op het IJ door de vrijbuiters ingenomen schip terug te veroveren. Zij probeerden het vervolgens via een doorvaart in de Assendelverzeedijk bij Nauerna en het Twiske naar Westzaan te krijgen. Het schip stak echter te diep waarna werd overwogen een gat te maken in de Westzanerzeedijk zodat men het over de Gouw naar Westzaan kon brengen. - DENYE HET IJ ROND Het IJ en omstreken in de Spaanse tijd. Op het water van zowel het IJ als de Wormer varen oorlogsgaleien. Detail uit de kaart van Noord-Holland door J.J. Beeldsnijder, 1575. NHA, Collectie prenten en tekeningen van de Provinciale Atlas Noord-Holland. 'OU 'J’CI

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2020 | | pagina 62