58 Oostzanerzeedijk: 100 roeden in Waterland De Hogen- of Zaanderdam30 Het is onduidelijk wanneer precies de monding van de Zaan in het IJ is afgedamd. Die dam was in ieder geval in 1314 een feit. De schouten van West- en Oostzaan functioneerden ieder op hun helft als dijkgraaf. De zeven heemraden werden benoemd door de dorpen die belang hadden bij de dam, te weten Graft, Schermer, Uitgeest, Akersloot, Wormer, Oterleek en Oostzaan. Als bij de Nieuwendam was het onderhoud in ieder geval eind 16e eeuw gemeen gemaakt. In de Hogen- of Zaanderdam zaten vanouds sluizen voor de scheepvaart en afwate ring. De in 1547 gebouwde Grote of Hondsbosschesluis vormde tot het begin van de vorige eeuw een vitale schakel in het verkeer te water. In de jaren 1608-1718 was over de dam bovendien een grote overtoom aanwe zig waarover langs de Binnenzaan gebouwde scheeps- casco’s in het IJ werden gesleept. De dam was bebouwd met woningen en herbergen. De eigenaren waren verplicht de bestrating voor hun panden op te breken wanneer dijkgraaf en heemraden verhoging van de dam nodig vonden en die na afloop weer te laten maken. Het onderhoud stelde niet veel voor. De dam leverde na de enorme ontwikkeling van Zaandam en de industrie aldaar in de 17e eeuw soms zelfs zoveel inkomsten op uit erfpachten, renten en recognities dat het bestuur geen omslagen hoefde te doen, maar juist mad-madsgelijk tot uitkeringen over kon gaan. De dam werd in 1827 overgenomen door de gemeente Zaandam. De zeedijk van Oostzaan was verstoeld over de vieren delen in de banne, het Hornder-, Zuider-, Kerk- en Halervierendeel.31 Als elders werd de verstoeling iedere 33 jaar herzien. Helaas is onduidelijk wanneer de dijk gemeen is gemaakt. De Gecommitteerde Raden meldden in 1676 over de Oostzanerzeedijk dat de Dijcks- lasten over 't gemeen mergen mergensgelijck [werden] ghevonden’.32 Dat jaar was de gemeenmaking dus een feit. Dertig jaar eerder, in 1646, was hier echter nog geen sprake van. Schout en schepenen van het dorp waren De Staten gaven eind juli 1637 te kennen dat voor de in gelanden een gemene dijk beter was dan een particuliere dijk, maar wilden toch eerst weten welk na- of voordeel een ieder zou hebben. Het kon immers zijn dat landerijen die belast waren met een weinig zorg vragend of een kort stukje dijk extra hoge prijzen opbrachten en extra hoog in de verponding - de belasting op onroerend goed - waren aangeslagen en omgekeerd. De regenten meldden echter dat hier geen sprake van was. De lande rijen moesten per morgen dezelfde lengte dijk onder houden en werden even hoog in de verponding belast. Zij drongen op spoed aan. Er kon niet langer gewacht kon worden met de aanbestedingen omdat het zomerseizoen verstreek. Nadat de Gecommitteerde Raden positief hadden geadviseerd, stemden de Staten op 12 augustus 1637 met de gemeenmaking in en machtigden schout en schepenen als dijkgraaf en heemraden de werken aan te besteden en de kosten om te slaan. Westzaan liep hiermee in het Noorderkwartier voorop. De West-Friese Omringdijk werd pas in 1650 gemeen gemaakt en de Waterlandsezeedijk nog later in 1661, in beide gevallen na jarenlang geharrewar en juridische procedures.29 Z/ rCA C ai rn tji Shicrtkuk HET IJ ROND De Hogen- of Zaanderdam gezien vanaf de Buitenzaan. Van links naar rechts de in 1608 gebouwde scheepsovertoom, de Grote of Hondsbosschesluis, de Kleinesluis en de Duikersluis. Kaart van de Dam te Zaandam door Claes Vastersz. Stierp, 1648. GAZ. Lj ic f KV? •S'ovko vhX" c..«cctciicid i

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2020 | | pagina 58