Of vw ky 56 Westzanerzeedijk: vroege gemeenmaking Westzaan verkreeg in 1346 een privilege van Jan van Henegouwen, heer van Beaumont en ambachtsheer van het dorp, waarbij de rechtspraak van de schepenen in dijkzaken werd bevestigd: 'soo wat die scepenen wijsen opten dijck, op sluysen en op wateren, dat sal recht wesen sonder eenigh wederseggen’.21 Hertog Albrecht van Beieren stond in 1398 bovendien de Westzaners toe hun dijk te verleggen zonder dat permissie zijnerzijds nodig was. Er moest namelijk snel gehandeld kunnen worden bij doorbraken en dat wilde nog al eens ge beuren. Westzaan was namelijk belast mit sware dijcken daer dickwijlen onversiens groote schade aen geschiedt’.22 De Hoge Dijk, de zeedijk, was in vijf stukken verdeeld, voor ieder vierendeel van Westzaan één en het vijfde voor Krommenie met Krommeniedijk, dat samen met Westzaan tot de aanleg van de Nauernaschevaart in 1633 een grote polder en een banne vormde. De lengte van deze vijf stukken was bepaald naar evenredigheid van de oppervlakte van ieder kwartier. In 1532 blijken er de nodige problemen te zijn over de regeling van het dijkonderhoud. Het Hof van Holland kwam er aan te pas. Na bemiddeling door Reynier Brundt, raad en procureur- generaal van het Hof, bereikten gedeputeerden van Westzaan en Krommenie een akkoord, dat op 1 april 1534 door schout Jan van Bouckhorst werd bevestigd. Het hield in dat Westzaan en Krommenie voortaan de zeedijk samen zouden onderhouden op een mad-mads- gelijke verstoeling, dit ongetwijfeld naar oude gewoonte. Speciaal beëdigde personen gingen de landerijen hier voor opnieuw opmeten. De hoefslagen van de ingelanden van Krommenie werden aan één stuk toegewezen zodat de schouwen apart door de schepenen van Krommenie en Westzaan, ieder over de eigen hoefslagen, gedaan kon worden. Het akkoord hield ook een regeling voor de reparatie van doorbraken in. Eventuele gaten werden op Mi «C <4 HET IJ ROND De Assendelver- en Westzanerzeedijk omstreeks 1680. De dijk van Westzaan liep van Nauerna aan het einde van het inmiddels tot Nauernaschevaart vergraven Twiske tot de Hogendam aan het zuideinde van de Zaan. Detail uit de 16-bladskaart van het hoogheemraadschap van de Uitwaterende Sluizen door J.J. Dou, 1680. Collectie hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier, Heerhugowaard. ■e N 11 a u jr r l’

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2020 | | pagina 56