I Cerf QZ n. 44 De dijk in kaart gebracht7 In de 17e eeuw werd de Rijnlandse waterkering langs het IJ voor het eerst goed in kaart gebracht. Daarvóór waren ook kaarten gemaakt, maar die waren niet erg nauwkeurig of lieten slechts een deel van de waterke ring zien. Toch bieden sommige van die kaarten al veel informatie. Uit de kaart van Houtrijk en Polanen die behoort bij het in 1585 opgemaakte morgenboek en uit een kaart van land langs de dijk onder Osdorp uit 1590 blijkt dat de nummerpalen die om de 100 roeden op de dijk geplaatst waren er toen ook al stonden.8 Op de in 1615 door Floris Balthasars vervaardigde eerste overzichtskaart van Rijnland zijn de nummer- palen niet aangegeven. Wel worden alle walen of braken, kleine meertjes aan de binnenzijde van de dijk op de plaats van vroegere dijkdoorbraken, nauwkeu rig aangeduid. Dat geldt ook voor de uitwaterings- sluisjes van de dijkambachten en voor de sluizen in Spaarndam. Merkwaardig is dat in tegenstelling tot die sluizen de drie uitwateringssluizen in Halfweg wel ingetekend zijn, maar niet nader aangeduid worden. De sluizen in Halfweg en de dijk ten westen daarvan zijn wel heel goed te zien op een in 1608 door Adriaen de Bruijn gemaakte kaart van de situatie ter plaatse.9 De overzichtskaart van Floris Balthasars bleek veel meetkundige onnauwkeurigheden te be vatten. Daarom gaven dijkgraaf en hoogheemraden in 1639 aan de landmeters Jan Janszoon Dou en Steven van Broeckhuysen opdracht om Rijnland opnieuw op te meten en in kaart te brengen. De landmeters kwamen er achter dat zij hulp van lokale deskundigen nodig hadden. Uit naam van dijkgraaf en hoogheemra den verzochten zij de schouten van de Rijnlandse am bachten in Leiden te verschijnen met twee personen die alles wisten van ambachtsgrenzen, wateringen, vaarten, kaden en bruggen in hun ambacht. Op basis van deze informatie en hun eigen metingen maakten Dou en Van Broeckhuysen een eerste versie van de kaart. Hierna stagneerde het werk, tot ongenoegen van dijkgraaf en hoogheemraden. Pas in 1647 was de kaart klaar. De nieuwe kaart was zo goed, dat hij twee herdrukken beleefde. Bij de eerste herdruk in 1687 werden slechts kleine veranderingen aangebracht, maar in 1746 werd de kaart ingrijpend gewijzigd. Uv/ F y**"" HET IJ ROND De IJ-dijken in de omgeving van Halfweg op de overzichtskaart van Rijnland van Floris Balthasars uit 1615. Links de rechte Spaarndammerdijk, hier ‘Haerlemmerdyck’ genoemd en de slechts door een kade omgeven Inlaagpolder. Meer naar het oosten zijn diverse walen of braken en de uitwateringssluisjes van de dijkambachten te zien, maar de drie uitwateringssluizen van Rijnlands boezem in Halfweg zijn niet op de kaart aangegeven. HHR, Collectie kaarten, A-4065. -V.’

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2020 | | pagina 44