23 In haar repliek stelde Ave dat het land van Floris niet door heinsloten, maar door scheisloten van het overige land gescheiden was. Scheisloten scheiden eigendom men, maar het bleef één stuk land. Alle andere inge landen hadden toegezegd in het dijkonderhoud bij te dragen en zij wilde dat Floris dat ook zou doen. Dat deed hij niet. Na een dupliek van zijn kant, waarin hij onder meer stelde dat er tussen heinsloten en scheisloten geen verschil was, volgden nog een tripliek van Ave, gevolgd door een quadrupliek van Floris. Vóór het tot een uitspraak kwam werden nog getuigen verklaringen ingebracht en een kaart, waarop het stuk land tussen het IJ en het Spieringmeer is afgebeeld. De bovenzijde van de kaart toont de dijk voor het land. Aan de linker- en rechterzijde zijn de beide heinsloten die het land begrenzen weergegeven. De heinsloten lopen van de dijk tot aan het Spieringmeer. Tussen de dijk, het meer en de beide heinsloten ligt het land, met vermelding van de namen van de eigenaars. Het bovenste en grootste gedeelte is van Ave en van eigenaars die hadden toegezegd mee te doen in het dijkonderhoud. Het land van Floris wordt van dit grote stuk gescheiden door water dat niet nader aangeduid wordt, maar waarover de partijen van mening verschil den of het heinsloten of scheisloten waren. Dan volgt een niet nader aangeduide weg (of dijk) en twee door water van elkaar gescheiden stukken land, die allebei grenzen aan het Spieringmeer. Links het land van drie eigenaars die Ave medewerking hadden toegezegd. Rechts een stukje land met dezelfde namen als boven aan de kaart. De kaart toont duidelijk dat het land van Floris apart ligt en dat de eigendommen van Ave en anderen door elkaar liggen. In het grote stuk dat aan de dijk grenst, staat onder de namen van de eigenaars nog dat het hele land 24 made (ruim 13 ha.) omvat en het te onderhouden dijkgedeelte ongeveer 23 roeden lang is. Ave heeft 14 roeden voor haar rekening genomen, terwijl zij 12% made van de 24 made bezit. 'Och Here God, sel ic meer dijck maken dan ic lants heb’, verzucht zij.7 ‘S CU -I. HET IJ ROND De kaart, behorend bij het proces tussen Ave en Floris. Noorden linksboven. Manuscript in kleur, 43x30 cm. HHR, Collectie kaarten, A-0845. Van Dam (1994), 29-35, 44; idem (1998), 138-145. Fockema Andreae (1982), 78; Van Tielhof, Van Dam (2006), 144-145. Kader gebaseerd op Sloof (1999), 115, 118, 120, 122, 123; HHR, OAR, inv.nr. 12, folio 109, vonnis 48. HHR, OAR, inv.nr. 4804; HHR, Collectie kaarten A-0845.

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2020 | | pagina 23