13 In het kader van het nationale Hoogwaterbeschermings- programma (HWBP) is het hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier bezig met de verbetering van de oude Westzanerzeedijk tussen het Zuideinde van Westzaan en Nauerna. De dijk vormt een voor malige primaire C-kering, met andere woorden hij diende het water tegen te houden als de buitenwater keringen bezweken. Sinds de Waterwet van 2007 is het principe echter 'keren aan de voordeur’ en dit leidde tot afwaardering van de dijk naar een regio nale kering. Hij werd vervolgens getoetst aan de hand van de nieuwe norm. Dit leidde tot afkeuring van de Westzanerzeedijk tussen het Zuideinde van Westzaan en Nauerna. De stabiliteit laat te wensen over. In bepaalde situaties bestaat kans op het afglijden van het dijktalud. De complete historische dijklus langs de noordkant van het IJ staat op de provinciale monu mentenlijst en dat stelt hoge eisen aan de komende verbetering. Gekozen is daarom voor een oplossing die uiteindelijk nauwelijks zichtbaar zal zijn. Aan een dijkvak hoeft overigens helemaal niets te gebeuren. Dat is stabiel genoeg. Hoewel een en ander momen teel nog niet helemaal vaststaat, ziet het er naar uit dat bij de andere twee gedeelten van het bewuste tracé de dijk aan de zuidzijde, dus de oude zeekant, met een laag grond minder steil zal worden gemaakt. Bovendien gaat over de hele lengte de zware asfalt wegverharding plaatsmaken voor een lichter mate riaal waarop de weg wordt herlegd. Natuurlijk zijn de bewoners en andere belanghebbenden nauw bij het werk betrokken. Afgelopen zomer is het voorberei dende grond- en landmeetkundig onderzoek uitge voerd en momenteel vindt de technische uitwerking plaats. De uitvoering zal naar verwachting in 2022 van start gaan en ongeveer een jaar in beslag nemen. Tegelijkertijd wordt gewerkt aan een verbetering van het uiterste westeinde van de Waterlandsezeedijk, de Landsmeerdijk, waarvan sinds het einde van de 16e eeuw 100 roeden (circa 375 m) door Oostzaan werd onderhouden. Dijken zijn nooit af: verbetering Westzanerzeedijk12 „x 12 HET IJ ROND Kader gebaseerd op Feddes/Olthof (2018) en info verstrekt door project leider Thomas Rus van hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier, waarvoor dank. 1.0 NAP (peil sloten wijkt af) talud berm weg 7,2 m

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2020 | | pagina 13