ter 132 Twee novemberstormen Tijdens de storm van 15 november 1775 steeg het peil van het IJ tot 93 duim (2,43 m) boven Amsterdams Peil. Dat was slechts 3 duim (8 cm) lager dan tijdens de beruchte Kerstvloed van 1717. De Schinkeldijk ten wes ten van Spaarndam en de Spaarndammerdijk even ten westen van Halfweg liepen over, met 3 resp. 2% duim. Ook de Slaperdijk liep over, zodanig dat het water tegen de duinen stond en het tamelijk ver weg gelegen Halfweg overstroomd werd. Ondanks die hoge waterstand viel de schade aan de Rijnlandse dijken en sluizen mee. Dat was ook het geval bij de stormvloed van 21 november 1776, toen het water gelukkig niet zo hoog kwam als het jaar daarvoor. Uiteraard liep de Slaperdijk ook weer over. In een brief aan de secretaris van Rijnland uitte toeziener Engelman de wens dat Amsterdam eindelijk zou inzien dat de lage Slaperdijk voor de stad van geen enkel nut was 'en dit prejuge met de psalmen van Dathenus uit de mode zal raaken’.4 Rijnland kwam er betrekkelijk goed van af met de stormvloeden van november 1775 en november 1776. De waterkering langs het IJ was in de tweede helft van de 18e eeuw voor dijkgraaf en hoogheemraden en voor technische ambtenaren zoals de toezieners en de landmeter niet het voornaamste punt van zorg. Zij wer den meer in beslag genomen door de dreiging van het steeds groter wordende Haarlemmermeer en de moge lijke aanleg van een nieuwe uitwatering bij Katwijk dan door de waterkering langs het IJ. Een ander probleem in die tijd was de groeiende ondiepte van het IJ, waardoor het lozen van Rijnlands boezemwater door de sluizen van Spaarndam en Halfweg bemoeilijkt werd.5 schade die hij geleden had omdat in november 1733 kalk in de sluizen gestort was om die tegen aantasting door de wormen te beschermen. Kennelijk viel het langs de Spaarndammerdijk met de paalworm wel mee.3 HET IJ ROND De Spaarndammerdijk bij Halfweg tijdens de storm van 14 november 1775. Links is nog een gedeelte van het Huis Zwanenburg te zien. Ets van Simon Fokke (1712-1784). Stadsarchief Amsterdam, Collectie tekeningen en prenten, bestandsnr. 010097004823.

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2020 | | pagina 132