A, 11 120 Huizen langs de dijk Een verhaal apart vormt het deel van de Oostzanerzee- dijk van de Hogen- of Zaanderdam tot het zuideinde van Oostzaandam. In 1740 klaagden 80 bewoners van huizen langs dit deel van de dijk bij de Gecommitteerde Raden als superintendenten over de zware onderhoudsplicht waarmee zij waren belast. Verhogingen van de zeedijk werden vanouds bekostigd uit een omslag over de lan derijen, maar dat gold niet voor de stukjes dijk voor hun woningen. Als dijkgraaf en heemraden dat verordon neerden moesten zij zelf de straat voor hun huis opbre ken, de dijk verhogen en daarna de straat weer herstel len. Dat viel niet meer op te brengen. Vroeger kon men over de dijk heen kijken, nu had hij een hoogte van 12% voet (bijna 4 m) boven het vloedpeil. Daarom verzochten zij aan de Raden dat de regenten van Oostzaan hun het octrooi lieten zien waarop deze regeling gebaseerd was. Dat bestond natuurlijk niet en op 14 juli 1740 bepaal- den de Gecommitteerde Raden dat voortaan drie vierde van de kosten van verhogingen voor rekening van de huiseigenaren kwamen en één vierde ten laste van de ingelanden.30 In 1801 was er weer gedoe rond de panden langs de dijk. De deskundige dijkbaas van Oostzaan, Arent Jacobsz. Latenstein31, wees toen op de sloop van gebouwen ongeacht het seizoen. Met name in de winter was dat niet zonder risico. Door het weghalen van mu ren, kelders en funderingen verloor de dijk steun, zeker als het pand in het dijktalud stond. Hij stelde daarom voor sloopwerk in de maanden oktober tot en met februari tegen te gaan en bovendien hieraan de voor waarde te verbinden dat de uitgravingen netjes hersteld werden. Hierbij speelden tevens de kosten een rol omdat in 1801 opgeteld 200 schaft ca. 890 m3) klei nodig was geweest om de gaten te vullen, kosten 1.200 gulden.32 HET IJ ROND De bebouwing van Oostzaandam langs de Oostzanerzeedijk (noorden links). Linksonder de Hogendam te Zaandam met de sluizen. Detail uit de kaart van het hoogheemraadschap van de Uitwaterende Sluizen door C.W.M. Klijn, 1825. WA. w kV

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2020 | | pagina 120