106 commissie in om een advies op de brief van Rijnland uit te brengen.30 Deze commissie kwam de volgende dag niet verder dan het voorstellen van een overleg tussen dijkgraaf en hoogheemraden van Rijnland en de Gecom mitteerde Raden in het Noorderkwartier om te zien of een compromis mogelijk was. Als dat niet lukte, konden eventueel neutrale arbiters een uitspraak doen. De ge deputeerden van Alkmaar, de eerste stemhebbende stad van het Noorderkwartier, verklaarden zich akkoord met het overleg, maar tegen arbitrage. Verder drongen zij aan op een snel besluit over de West-Friese zeedijken. Er volgden hierop 'veele discoursen over en weder’. Uiteindelijk besloten de Staten dat de commissie over de kwestie van de West-Friese dijken op 20 juni de bestek ken en alle andere stukken gereed moest hebben. De gedeputeerden van Alkmaar en de overige zes steden in het Noorderkwartier werden verzocht in de tussentijd hun stadsbesturen te bewegen tot alle mogelijke inschikking en toegeeventheid ontrent het werk van Bovendien hield het Noorderkwartier zich niet aan de aflossing van in 1723 door het Zuiderkwartier gevo teerde penningen. Hierop volgden 'groote Debatten’, die evenwel geen resultaat opleverden.29 Enkele dagen later, op 13 juni 1732, leverden dijkgraaf en hoogheemraden hun daags tevoren in het overleg met Haarlem, Leiden en Amsterdam afgesproken brief bij de Staten in. Het college klaagde dat hun dijken tijdens de Kerstvloed van 1731 grote schade hadden opgelopen en dat sij veel redenen van kwaede ge volgen te vreesen hadden, sedert dat de Assendelver of St. Aagtens Dijk soo merkelijk waren verhoogt’. Daarom drongen zij op verlaging aan en wel zodanig dat zij bij storm ‘ontlasting’ verkregen. Het rapport van Francois de Roos van 11 februari over de Kerstvloed was als bijla ge bij de brief gevoegd. Niet het hele rapport. Het laatste deel, waarin De Roos kritiek leverde op het Amsterdam se rapport uit 1729, ontbrak. De Rijnlandse bestuurders zullen ongetwijfeld begrepen hebben dat die stelling- name politiek niet handig was. De Staten stelden een HET IJ ROND De vergaderzaal van de Staten van Holland op het Binnenhof in Den Haag. De gedeputeerden van onder andere Haarlem en Leiden zaten aan de lange tafel op de voorgrond (C), de gedeputeerden van Alkmaar en de andere steden in het Noorderkwartier aan de lange tafel langs de achterwand (G) en de gedeputeerden van Amsterdam aan de eerste dwars geplaatste tafel van rechts (D). Ets door J.C. Philips naar een tekening door G. van Giessen en M. Terwesten, circa 1735. NHA, Collectie van historieprenten van de Provinciale Atlas Noord-Holland.

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2020 | | pagina 106