Burghorn, een ham of hoek slijks bedwongen 9 De polder Burghorn heeft een veelbewogen geschiedenis. Hij ligt daar klein maar weids tussen de dijken. Wie niet beter weet, zou denken dat hij kijkt naar een landschap dat er altijd zo bij gelegen heeft. Weiden en bouwland, een weg waaraan een paar boerenbedrijven, en aan de randen bij de dijken eveneens een enkele boerderij, al of niet nog in bedrijf. En langs de Oudedijk een groot vakantiepark. Het geheel is zo’n 300 hectare groot. Liggend onder een hoge hemel roept het geheel mogelijk toch de vraag op wat die dijken daar doen. Die omarmen dat poldertje toch niet voor niets. Waar is het water dat deze polder bedreigt of bedreigde. Geen zee, geen meer, geen rivier te bekennen. Wel drie dijken en zelfs in Sint Maarten, het enige dorp dat voor een deel grenst aan het poldertje, een dijk. En alle vier de dijken hebben een naam. Achter die namen gaat voor een deel de geschiedenis schuil van de polder Burghorn. In het dorp heet de dijk die in het zuidwesten de polder begrenst de Hoge Buurt, de erven van de huizen lopen voor een deel steil naar beneden, de dijkhelling. De dijk in het noordoosten, op de grens met de stad Schagen, heet Oudedijk. Er is nauwelijks meer sprake van een dijk, omdat hij in het verleden is afgegraven. In die dijk zit een sluis, met zijn eigen verhaal. In het zuidoosten ligt de dijk die nu Valkkogerdijk heet naar het dorp met de naam Valkkoog, waarvan de geschiedenis ook al verbonden is met deze polder. Deze dijk heette ooit de Schagerdam of ook de Nieuwe Schagerdam en tenslotte was hij vele eeuwen bekend als de Vrieschendijk. De laatste dijk, die in het westen, de hoogste nu, heet de Nieuwedijk in de huidige atlassen, maar zijn oude naam is Nieuwe Westfriesche Zeedijk. Hij grenst aan de Zijpe, die andere, zeer grote polder tussen het noordwesten van West-Friesland en de duinen met daarachter de Noordzee. In dit boekje zal het gaan over de geschiedenis van de polder Burghorn, over het moment van ontstaan halverwege de 15e eeuw, over wat er gedaan moest worden voordat de inpoldering kon beginnen, over de inpoldering zelf, over de inrichting van dat nieuwe land, over het grondgebruik en over de mensen die erbij betrokken waren. De Burghorn is weliswaar een kleine polder, maar markeert in de waterstaatsgeschiedenis van het Noorderkwartier toch een heel belangrijk moment. Het gaat om de vroegst bekende landaanwinning van formaat in het Noorderkwartier.5 De Burghorn vormt het omslagpunt van een defensieve omgang met het water naar offensief handelen, naar het (terug)winnen van land op het water. De Burghorn beet het spits af in een ontwikkeling die in onze provincie een (voorlopig) eindpunt vond met de bedijking van de Wieringermeer in de jaren 1927-1930. In deze hoek slijks ten westen van Schagen werd dus halverwege de 15e eeuw geschiedenis geschreven, al waren de bewoners zich daarvan waarschijnlijk niet bewust. Hun aandacht werd in beslag genomen door het geploeter van alledag en rampen als de grote over stroming in het begin van de 16e eeuw. Het landschap onderging opnieuw een grote wijziging toen een eeuw later werd gestart met de bedijking van de Zijpe. Een kort hoofdstuk zal handelen over wat er gebeurde nadat die polder in 1597 eindelijk definitief boven water was gekomen. De historie van de polder Burghorn begint met de plannen tot bedijking van de 'ham of hoek slijks’ halverwege de 15e eeuw. De geschiedenis van deze 'ham of hoek slijks’ is echter vele eeuwen ouder en reikt tot in de vroege middeleeuwen. Daarvoor verliest de plek zich in het landschap zoals de bewoners ten tijde van de Romeinen dat gekend en bewoond hebben. Er lag toen een kuststrook met duinvorming en strandvlakten met daarachter een gebied van veen en hei, van kreken, rivierarmen, moerasbossen, meertjes, struiken en beken. Vele eeuwen daarvoor - en nu verzand en verkleid - baande zich een reusachtige zeearm een weg naar het oosten, beginnend vlak ten zuiden van het huidige Bergen, naar het noorden reikend tot aan Schagen en vervolgens afbuigend naar en door het huidige oosten van West-Friesland. Wie nog verder terug wil het verleden in, zal een schacht moeten boren naar en door diep liggende grondlagen. Aan het eind van de 10e eeuw schonk graaf Dirk II aan zijn klooster in Egmond land op een aantal plekken in het huidige Noord-Holland, onder andere het gebied dat bekend is geworden als de villa Scagha, liggend tussen Sint Maarten en Schagen. 5 Aten (2009), 20-21. BURGHORN VAN KWELDER TOT POLDER

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2019 | | pagina 9