Woord vooraf 7 Na de onthulling van de opgeknapte scheidpaal op de Nieuwedijk beloofde ik een verhaal te maken over de Burghorn. Deze paal markeert welk deel van de dijk moet worden onderhouden door het Geestmerambacht en welk deel door de Schager en Niedorper Koggen. Deze uitgave zou gezien kunnen worden als een soort vervolg op De Schagerdam en de abdij van Egmond. Ik had er toen nog geen idee van wat me te wachten stond in het Regionaal Archief Alkmaar. Eerlijk gezegd verwachtte ik niet daar veel gegevens te zullen vinden. De ruim 90 inventarisnummers van het archief Burghorn 1457 -1980 maakten me duidelijk dat ik die verwachting snel moest bijstellen. Het oud archief van Burghorn bevat een schat aan gegevens over de beginfase van het poldertje. Tientallen privileges, octrooien, brieven, vonnissen en aantekeningen vertellen wat er gebeurd is vanaf 1455 tot de bedijking van de Zijpe in 1597. Maar daarmee houdt het niet op. Ook gegevens over de eeuwen daarna zijn in ruime mate voor handen. Het verhaal van de heerlijkheid Burghorn onder een eigen heer is een verhaal apart. Dat die heren van Burghorn veel te maken hadden met Haarlem is een van die ontdekkingen die je dan al lezend doet. Waarom de ene zoon van Willem van Beijeren de heerlijkheid over doet aan de andere, is een raadsel dat een raadsel blijft. De waterhuishouding van de net bedijkte polder was van het begin een probleem dat na een overstroming in 1509 escaleerde tot een hoog oplopend conflict. Diezelfde stormvloed, de Cosmas- en Damianusvloed, veroorzaakte trouwens niet alleen in heel Noord-Holland langs de Zuiderzeekust, maar ook elders grote problemen. Al zoekende en lezende ontdekte ik een vergeten wereld. Dit boekje zou nooit geschreven zijn zonder de vele lange gesprekken met Jan Bremer. Hij was ooit - bijna een leven geleden - mijn leraar aardrijkskunde in Alkmaar. Hij is nu al vele jaren een vriend die niet ophoudt te vertellen over wat hij weet en die met wat hij vertelt niet ophoudt anderen te stimuleren, ook mij. En daarom draag ik deze uitgave van de Vrienden van de Hondsbossche aan hem op. Als Guus Borger bij de presentatie van het vriendenboek van Jan Bremer toen die 80 jaar werd, niet gezegd had dat het verhaal dat ik daarin mocht schrijven, meer verdiende, was ik waarschijnlijk nooit op het ingeslagen pad verder gegaan. Indien hij mij niet had aangezet en onderwezen toen ik eenmaal aan het zoeken en schrijven raakte, zou dit boekje niet geschreven zijn. Ook zonder de deskundigheid van de waterschapshistoricus van het Hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier, Diederik Aten, en zonder zijn toegewijde correctie en onmisbare aanvullingen was deze kleine studie niet geworden wat ze nu is. De medewerkers van het archief in Alkmaar, in het bijzonder Harry de Raad, hebben me met raad en daad bijgestaan bij het - opnieuw - leren lezen van oud schrift. Dat is nu eenmaal een onmisbare kwaliteit die je je zelf eigen moet maken en die anderen je moeten bijbrengen. Delen van dit boekje waren nooit op papier gekomen als John van Lunsen me niet in vele gesprekken wat meer had ingewijd in de archeologie van dit gebied. Hij vond de restanten van de boerderij van de huiszitten- armen en proveniersarmen van Hoorn en Alkmaar, door op de juiste plek bodemonderzoek te doen. De heren F. Timmer en R. van de Pol waren zo vriendelijk foto’s ter beschikking te stellen van de leden van de familie van Beijeren van Schagen. Dit boek zou er nooit zo hebben uitgezien en het zou nooit zo zijn geschreven als Diederik Aten en Willem Messchaert het niet tussen hun redactionele kaken hadden genomen en me de resultaten van die activiteit hadden voorgehouden met de opdracht: zo, maak er nu maar een boek van. Dat is dit boek. Het is ‘verlucht’ zoals dat heet met het voornamelijk door hen bijeen gezochte beeldmateriaal. De prachtige foto’s zijn van Chris Schaatsbergen. Maar niemand weet - en u weet het nu wel, lezer - dat dit boekje er niet zou zijn als ik niet dag in dag uit de onmisbare steun had gehad en heb van Rudi, mijn vrouw. Karel Numan Schagen, november 2019 BURGHORN VAN KWELDER TOT POLDER

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2019 | | pagina 7