67 Verdwenen boerderijen Dit was een boerderij van de heer van Schagen, die al eerder ter sprake kwam. Het is het zogeheten Kuilhuis. Het heeft zijn naam te danken aan het gegeven dat het in de putten of kuilen staat, gevormd door het afgraven van specie voor de bouw en het herstel van de Nieuwe- dijk. Zowel op de kaart van Dou (1657) als op die van Zoutman (1665) is het Kuilhuis getekend. Nadat de Burghorn was drooggevallen, stonden de inves teerders voor de keuze zelf te gaan boeren op hun land of dit te verkopen of te verpachten. Bij zelf boeren of ver pachten viel aan de bouw van een of meer boerderijen niet te ontkomen. Bij verpachting was het gebruik van dit bedrijfsgebouw bij de landhuur inbegrepen. Bij de bespreking van het kohier van de tienden uit 1558 zijn hiervan diverse voorbeelden genoemd. Gegevens over die allereerste boerderijen hebben we niet. Waarschijn lijk ging het om uit hout opgetrokken en riet gedekte boerderijen van het destijds op het West-Friese platte land gebruikelijke model. Zoals besproken, spoelden tijdens de stormvloed van 1509 de nodige bouwsels weg. Op de kaart van Dou (1657) is vlakbij de hoek van de Oudedijk en de Valkkogerdijk een boerderij gete kend. Over die boerderij hebben we geen nadere gege vens. Op andere kaarten ontbreekt hij. Zoutman tekende in 1665 in de Burghorn zeven boerderijen, waarvan er in de loop van de tijd vijf zijn verdwenen door sloop of brand. Van de in twee delen gesplitste boerderij van de huiszittende armenmeesters van Hoorn en Alkmaar is op het eerste gezicht geen spoor te vinden. Zowel Dou als Zoutman echter tekenden deze boerderij in op hun kaart. In 1723 komen we de huiszittende armen van Hoorn niet meer onder de ingelanden tegen en is ook de boerderij verdwenen. De armen van Alkmaar - en wel het mannen proveniershuis - waren toen nog goed voor ruim 7 geersen (2,8 ha). Weliswaar was in 1720 besloten tot verkoop van het bezit in de Burghorn, maar kennelijk had toch nog niet alles een nieuwe eigenaar gevonden. De betreffende boerderij is ingetekend op de kaart uit 1603 van de landerijen van het Hoornse gasthuis in de Burghorn door landmeter Bartelmieus Simonsz. Door archeologisch onderzoek ter plaatse door John van Lunsen bleek dat hier inderdaad een gebouw heeft gestaan; er zijn fundamenten en aardewerk gevonden, onder andere een deel van een haardscherm. -r- --..J BURGHORN VAN KWELDER TOT POLDER De polderzijde van de Hoge Buurt in Sint Maarten. De huizen staan op het buitentalud van de vroegere Schagerdam, nu Valkkogerdijk. In 1733 stonden hier de boerderijen van Jan Breugom en Pieter Jansz Bies in de polder Burghorn. De grens tussen Sint Maarten en de polder liep strak onderlangs het talud van de dijk. Foto Chris Schaatsbergen, november 2019. Nummer 5 Dit wonderlijke kavel in het land van de Kuilen langs de Nieuwedijk is de plek waar het Kuilhuis heeft gestaan, een van de eerste boerderijen in de Burghorn gebouwd in opdracht van Willem van Beijeren of zijn zonen Willem en Jan. Foto Chris Schaatsbergen, november 2019. Fragment van een uit 1611-1619 daterende haarddeksteen met het wapen van prins Maurits gevonden door John van Lunsen op de plek van de gedeelde boerderij van de huiszittende armen van Hoorn en Alkmaar. Het fragment is door de vinder overgedragen aan Archeologie Westfriesland, Hoorn. Foto John van Lunsen. 164 165 166 167 168 Burger van Schorel (1767/1999), 30. RAA, polder Burghorn, inv.nr. 49, aldaar nr. 65. Dit wordt bevestigd door Bob Bruin uit Sint Maarten, die in deze boerderij geboren is. RAA, polder Burghorn, inv.nr. 49, aldaar art. 97. RAA, polder Burghorn, inv.nr. 49, aldaar art. 98.

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2019 | | pagina 67