66 Het bouwhuis van Roelof Jansz stond op de plek waar nu nog een kleine boomgaard en een waterput zijn te vinden. Deze boerderij kwam al eerder ter sprake als bezit van Jan van Schagen. Dit is in overeenstemming met wat Dirck Burger van Schoorel in zijn Chronyk van degantsche oude Heerlykheid van het Dorp Schagen vermeldde. Die had het wat de Burghorn betrof over zes huizen, 'maar 6 huizen’, zoals hij zegt, daarbij in het midden latend of het om woningen, boerderijen of de molen ging.164 Deze boerderij was in 1733 eigendom van Pieter Jansz Bies. Hij had hem overgenomen van Aarjan Reijgers, die in de legger van 1723 nog als eigenaar is genoteerd.168 Deze boerderij stond naast nummer 3, de boerderij van Jan Breugom. Op de kaart van Zoutman (1665) zijn beide boerderijen ingetekend. Deze boerderij is mogelijk gesloopt voor 1832 en herbouwd als woonhuis. Deze boerderij was zowel in 1723 als 1733 eigendom van Jan Breugom.167 Die boerderij stond in de Burghorn tegen de grens met Sint Maarten aan. Door grenscorrec ties tussen de gemeenten Schagen en Sint Maarten kwam dat perceel naderhand in Sint Maarten te liggen. Op de kaart van Johannes Dou (1657) is deze hoeve niet te onderscheiden van de overige huizen daar. De boerderij is na 1832 gesloopt en niet herbouwd, als we afgaan op de kadastergegevens van dat jaar. De omschrijving van deze boerderij in het kohier van 1723 luidde: 'Den Hoog Edelen Heer van Scagen’. Hieronder behoorde de werf van [Jacob] Ganseboer. Die werf besloeg 9 snees en 5 roeden (0,25 ha).165 De rest - 4 geersen, 6 snees en 15 roeden (1,4 ha) - was van de heer van Schagen. Op die plek staat nu een boerderij die door de vroegere bewoonster, mevrouw Koch, 'De Kogge’ werd gedoopt. Dat deze boerderij ook nauw verbonden is met de heer van Schagen blijkt uit de tekst van de legger. Het verhaal van mevrouw Koch, de gewe zen eigenares, wil dat de boerderij er al stond in de 17e eeuw.166 Op die plek heeft mogelijk vanaf het allereerste begin van de polder in 1461/1462 een hoeve gestaan, als een van de bezittingen van de heer van Schagen. BURGHORN VAN KWELDER TOT POLDER Nummer 1 In de hoek tussen de Burghornerweg (rechts) en Oudedijk (links) ligt het verhoogde erf van de boerderij van Jan van Schagen. De oude waterput is goed zichtbaar en de moestuin met achter gelegen boomgaard geven een indruk van de boerenplaats die hier eertijds stond. Foto Chris Schaatsbergen, november 2018. Kaart van de Burghorn in 2017 met de locatie van de in het kohier van de verponding van 1733 genoteerde boerderijen. De stolp aan de Valkkogerdijk of Schagerdam, die stamt uit de 17e eeuw. Het gaat om de opvolger van een van de eerste boerderijen in de Burghorn, die hier tussen 1461 en 1481 werd gebouwd door Willem van Beijeren of zijn zonen Willem en Jan, de eerste heren van Burghorn. Foto Chris Schaatsbergen, november 2019. Nummer 4 Nummer 3 Nummer 2 Swg/iönj Sint Minrtflfi

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2019 | | pagina 66