46 De stormen van november 1508 Om welke storm in 1508 kan het zijn gegaan? Gottschalk vermeldt dat er ernstige stormschade was in de nacht van 13 op 14 oktober en nogmaals tussen 10 en 14 november van 15 08.97 Door welke van beide stormen Burghorn werd getroffen, is niet bekend. Of het mogelijk om beide gaat, ook niet. Wel is duidelijk dat de inwoners van de Burghorn er samen met die van Sint Maarten in slaagden de schade te beperken. In het noorden van Noord- Holland raakten door de genoemde stormen van 1508 de duinen bij Petten en het Hondsbosch flink beschadigd. Het strand was ernstig aangetast, de paalwerken voor een deel vernield. De abt van Egmond klaagde herhaaldelijk over de bewoners van Schoorl, Groet, Kamp en Petten die de verster king van de dijk tussen Petten en Krabbendam en de in die dijk gelegen sluis te lang uitstelden. Ook hier speelden de stormen van oktober en november 1508 een rol, aldus Gottschalk. In Burghorn is de schade van beide stormen waarschijnlijk nog wel te overzien geweest. De rampzalige Cosmas- en Damianusvloed van 1509 Ernstiger, veel ernstiger hield de storm van septem ber 1509 huis. De storm die op 26 september 1509 op Cyprianusdag woedde, wordt ook wel de Cosmas- en Damianusvloed genoemd (hun feestdag is een dag later, 27 september). In een aparte aantekening in het cartula- rium van Burghorn wordt de catastrofe die de polder op deze Cyprianusdag trof als volgt beschreven: 'Item int jaer ons Heren duijsent vijfhondert ende negen op sinte cipriaendach omtrent seven ende acht uuren inde nacht doe [toen] brack die zeedijck van Borchorn doer ende daer geschiede alte grote jammerlicke scade soe dat die kerck van Burchorn mit Jan van Scagen huijs ende alle andere huijsen braken ende te nyet stroomde98 ende alle die beesten koeyen paerden varcken scapen verdronken ende dat noch jammerlicker is daer verdroncken xxviij [28] personen ghenoemt xx xx xx mit haerluijden BURGHORN VAN KWELDER TOT POLDER Het redden van mensen, vee en goederen tijdens de Sint Elisabethsvloed van 1421. In het water dobbert een slachtoffer en zwemmen een schaap en een koe. Detail uit de buitenzijde van een altaarstuk door de Meester van de Heilige Elisabeth-panelen, ca. 1490-1495. Rijksmuseum Amsterdam, objectnr. SK-A-3147-B.

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2019 | | pagina 46