r 40 Vervolgens deed Willem allerlei mooie en soms in feite ondoenlijke beloften tot eventuele verbetering van de waterhuishouding van de Kogge. In een moeite door kwam hij ook nog met aantrekkelijke financiële en eco nomische tegemoetkomingen voor de dag. Hij verklaarde dat zolang de sluis in de Oudedijk zat en functioneer de de ingelanden van de Burghorn naar rato moesten meebetalen aan de belasting (het pondschot) geheven voor algemene doeleinden (wegen, bruggen, dijken) in Schagen en de Schager en Niedorper Koggen. Bovendien schonk hij Schagen twee jaarmarkten en een weekmarkt en verklaarde binnen zijn hele heerlijkheid alleen een waag te zullen toestaan in de Schager Kerkbuurt.82 beginnen op 10 februari 1463 dat in het geval zich een dijkdoorbraak voordeed of indien onverhoeds het zoute water over de dijk stroomde, de Schager Kogge de sluis onmiddellijk mocht afsluiten (toedammen, zoals er staat) zonder ingrijpen zijnerzijds of zijn erven.81 De sluis mocht pas geopend worden als de Burghorn weer helemaal droog was en de Nieuwedijk door dijkgraaf en heemraden van het Geestmerambacht en de Schager waarschappen in orde was bevonden. Ook verbood hij de ingelanden van Burghorn een watermolen te plaatsen die water op de Schager Kogge zou malen, 'tzij luttel off vele, groot off cleyne’. BURGHORN VAN KWELDER TOT POLDER Markt in Schagen bij de in oorsprong in 1460 door Willem van Beijeren gebouwde oude kerk. Deze kerk ging in 1895 verloren. Tijdens werkzaamheden van de loodgieter bij de kleine toren vatte het dak vlam door de stevige wind. Foto door A.J.M. Mulder vóór 1895. Rijksmuseum Amsterdam, objectnr. RP-F-00-2214.

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2019 | | pagina 40