37 Voordat Adriaen Stalpaert van der Wiele eind 1543 rentmeester van de Hondsbossche en Duinen van Petten werd, had hij al een lange staat van dienst. Hij stamde uit een voorname burgerlijke familie en was al jong befaamd om zijn nauwkeurigheid, bekwaamheid en nuttigheid. Stalpaert van der Wiele was getrouwd met Eva van Mierop, de dochter van meester Vincent van Mierop, heer van Ketel in Delfland en een machtige functionaris in de Rekenkamer. Stalpaert van der Wiele werd in 1524 hoogheemraad van Rijnland en was verantwoordelijk voor de portefeuille financiën. Een jaar eerder werd hij lid van de Rekenkamer en rentmeester van Kennemer- land. In dit laatste ambt was hij ook rentmeester van Amstelland, Waterland en de Zeevang en Muiden en Gooiland. Karel V schakelde hem diverse malen in voor onderzoeken naar de waterstaat in het Noorderkwartier. Op basis van een samen met een andere commissaris uitgebracht advies bepaalde keizer Karel eind 1544 onder andere dat de laatste open zeegaten in Edam en bij Krommenie met sluizen afgesloten moesten worden. Voor het beheer van die sluizen werd in 1565 een nieuw waterschap ingesteld, het bekende Hoogheemraadschap van de Uitwaterende Sluizen. Het Hof zal zich niet om de tuin(staak) hebben laten leiden door allerlei bijkomende argumenten als de dijken die hoog genoeg waren. Natuurlijk wist het Hof alles van de doorbraken in 1508 en 1509. Er waren de nodige commissarissen poolshoogte komen nemen in die tijd en de verslagen had het Hof onder handbereik. Het doorslaggevende argument zal zijn geweest wat Philips de Goede en in zijn spoor Willem van Beijeren, bastaard van Holland, duidelijk hadden gemaakt. De oppervlakte van het poldertje was bij lange na niet toereikend om zelf de bouw en het onderhoud van de Nieuwedijk te bekostigen, toen en nu niet. En daarbij kwam dat het Geestmerambacht en de Schager en Niedorper Koggen vanaf de bouw die dijk onderhielden en hun bijdrage aan de Hondsbossche betaalden. screven eijscher alhier op hen gedaan ende genomen, ende compenseert de costen van desen processe om rede nen den selffen Hove daer toe porrende [aansporende]’. Adriaen Stalpaert van der Wiele 1496-1557)72 Adriaen Stalpaert van der Wiele. Bureau d’Iconographie, Brussel. 71 72 BURGHORN VAN KWELDER TOT POLDER Hier is waarschijnlijk gemeten met de Hondsbossche morgen (0,938 ha) van 800 roeden. In de Geestmerambachts morgen gingen 600 roeden. Van Zwet (2009), 523. Kader gebaseerd op Van Tielhof en Van Dam (2006), 93; Borger en Bruines (1994), 33-34;Braake (2007), 408.

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2019 | | pagina 37