V J. F w 27 investeerders, waarschijnlijk in samenwerking met een landmeter, goed over de inrichting van de Burghorn hebben nagedacht. Het ging om een bijna 300 ha grote moddervlakte die moest worden omgezet in bruikbare landbouwgrond. In verband met de verdeling onder de participanten was het gemakkelijk als de kavels ongeveer even groot waren. Natuurlijk moesten zij ook rekening houden met de afwatering van de percelen en de bereikbaarheid. Helaas dateren de oudste kaarten waarop iets van de geografie van de Burghorn is te zien uit de tweede helft van de 16e eeuw. De Burghorn is op de bedoelde kaarten bijzaak. Ze werden namelijk allemaal vervaardigd in verband met de bedijking van de Zijpe. Toch maken ze duidelijk dat de polder door een oost- west lopende weg, een laan in de oude betekenis van het woord, in twee helften werd verdeeld. Een dergelijke laan was een pad waarlangs de koeien naar de weiden werden gedreven. Deze laan is nu de Burghornerweg. De eerste kaart die meer details toont, is een grote manuscriptkaart door J.J. Dou uit 1657 vervaardigd in verband met het 'Groot Proces’ over de verstoeling van de Westfriese Omringdijk.42 Dan blijkt de Burghorn te zijn ingedeeld in zeven grote blokken, vier ten zuiden van de Burghornerweg en drie ten noorden ervan. Ze waren van elkaar geschieden door sloten.43 Twee van de drie door Dou op zijn kaart ingetekende boerderijen stonden langs de dijken. De derde lag iets van de dijk af boven het westeinde van de Burghornerweg en was van af deze weg bereikbaar via een ongeveer 150 m lang pad. De regelmaat van de Burghorn maakt duidelijk dat de polder weloverwogen en mogelijk op een kaart is gepland. Dat was in het Noorderkwartier van het midden van de 15e eeuw ongekend. Het maakt de aandijking van Willem van Beijeren niet alleen tot de vroegst bekende landaanwinning in Holland benoorden het IJ, maar ook tot een landschappelijk prototype. -Vï 40 41 BURGHORN VAN KWELDER TOT POLDER De eerste redelijk gedetailleerde kaart van Burghorn dateert uit het midden van de 17e eeuw. Detail uit de kaart van West-Friesland door J.J. Dou, 1657. Westfries Archief, signatuur 6d01. 42 43 NHA, Hof van Holland, inv.nr. 471, fol. 280 e.v.; RAA, gemeente Schagen 1415-1813, inv.nr. 231. Zie ook verderop in het hoofdstuk 'De Nieuwedijk en de bedijking van de Zijpe’. De Bruin (2016). Vgl. met de in 1505 bedijkte polder Het Bildt, zie Steenbergen e.a. (2009), 312-323 en Kuiken (2009). ■7 6- L/kV LlI* u.l J -rf'"' l,J' N X "ScfLAüKN 1,1 'T’

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2019 | | pagina 27