22 van deze ramp van 15 oktober van hetzelfde jaar een opsomming van de weggespoelde huizen en hun be woners of eigenaars.29 Onder de weggespoelde huizen wordt allereerst dat van Florijs Claes genoemd. Was hij een zoon van de in 1488 genoemde Claes Cup? Verderop in hun verslag noemen de schepenen nog negen huizen en wel van de erfgenamen van Dirick Suvels, Pieter Diricxsz en Jan van Berkentroede en van meester Jacob Pijns zoen, Willem Jansz, Vrederick Pietersz, Jan Pietersz, Pieter Jansz en Ariaen Reijersz. De met name genoemden zullen bijna zeker niet in de Burghorn hebben gewoond, maar bezaten wel land en/of huizen in de polder en zij waren waar schijnlijk (familie van) de eerste generatie ingelanden en geldschieters. Was Pieter Diricxsz een zoon van Dirick Jacobsz? Was meester Jacob Pijns zoen een zoon van Jacob Pijnsen (ca. 1453-1519) advocaat-fiscaal van het Hof van Holland in de jaren 1490-1515? Gaat het bij Willem Jansz misschien om de Alkmaarse schout Willem Jansz van de Nijenburgh (1490-1542), die samen met zijn broer Jan Jansz. in 1532-1535 het Achtermeer leegmaalde, de eerste droogmakerij van ons land?30 dach in Augusto int jaer ons heeren duijsent vierhondert een ende tseventich’.25 Dirick Jacobsz was een of meer keren schepen in Hoorn. In een akte, gedateerd 15 september 1483, verklaren Heynric Pietersz en Dirc Jacobsz, schepenen, dat ene Griet Aerntsz weduwe land had verkocht ten behoeve van de armen aldaar.26 Na zijn dood - hij stierf in of vlak voor 1497 - verkochten twee inwoners van Hoorn, Dirck Jansz en Yelle Rippisz, aan de huiszitten armenmeesters van Hoorn het land dat hun beiden is 'toegetuigd’ onder de Burghorn en ze stonden de andere landen (percelen) af door wijlen Dirick Jacobs aan de armen geschonken.27 Willem van Schagen, zoon van Willem, de bastaard van Holland, noemde zich in 1488 de bezitter van 105 geersen (30% ha).28 Dat is circa 10 procent van de polder. Het volgende moment waarop we een indruk krijgen van de grondeigenaren is 1509. Op 26 septem ber van dat jaar werd de polder door een overstroming getroffen. De schepenen van het inmiddels tot een aparte heerlijkheid gemaakte Burghorn gaven in hun verslag BURGHORN VAN KWELDER TOT POLDER Jacob Pijnsen (±1453-1518/1519), advocaat-fiscaal van het Hof van Holland. Mogelijk waren hij en vervolgens zijn zoon ingeland van de Burghorn. Pijnsen hertrouwde na het overlijden van zijn eerste echtgenote met Gerrit Claes Corfsdr, een dochter van de Alkmaarse burgemeester, schout, dijkgraaf en grootgrondbezitter Claes Corf. Olieverfportret door Cornelis van Oostsanen, 1512. Rijksmuseum Twenthe, Enschede.

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2019 | | pagina 22