95 In de Eilandspolder werd na overleg met Kiel razendsnel een waterkering aangelegd vanaf De Rijp via Graft en de zuiddijk van de Graftermeer naar het Noordhollands Kanaal bij Westgraftdijk. Op deze manier kon de noord kant van de polder met veel tuinbouwgrond droog blij ven. Dat dit lukte, was vooral te danken aan Provinciale Waterstaat. In juni 1944 spraken dijkgraaf en heemraden van de Eilandspolder hun “grote erkentelijkheid” aan deze dienst uit. Die had weer gezorgd voor balken en planken. Ook deze polder profiteerde na de bevrijding van elektriciteit opgewekt door het aggregaat van de Wessanenfabriek in Wormerveer.253 De actieve technische commissie in het district Zaanstreek van de Sectie V voor Waterstaat van de verzetsorganisatie Binnenlandse Strijdkrachten (BS) speelde bij het droogmalen een belangrijke coördine rende rol.254 Er waren in de Zaan tal van fabrieken die met stoommachines of dieselaggregaten zelf elektriciteit konden opwekken. Steenkool was er niet, maar wel raapzaadkoeken waarmee de stoommachines werden opgestookt. Dieselaggregaten werden met teerolie aan de praat gebracht. De fabriekscentrales waren aangeslo ten op het netwerk van het PEN. De telefooncentrale van de BS zorgde dat contact werd onderhouden met de polders. Volgens een schema kon iedere polder gedurende een bepaalde tijd stroom afnemen. Sommige elektrische gemalen konden op deze manier binnen twee dagen na de Duitse capitulatie alweer draaien.255 Provinciale Waterstaat had de beschikking over circa 20 door diesels aangedreven pompen. Die waren bedoeld om de inundaties gesteld door het Nederlandse leger in de Stelling van Amsterdam te helpen leegmalen. Ze waren door de dienst zorgvuldig verstopt om ze buiten Duits bereik te houden. De sectie V vond enkele machinefabrieken bereid nog meer pompen te fabriceren. De onder leiding van de technische commissie van Sectie V in het district Zaanstreek vervaardigde vijf noodgemalen kwamen natuurlijk na de bevrijding mooi van pas.256 254 GEEN SOLDAAT KAN DE POLDER REGEREN! Feestelijke inbedrijfstelling van het tijdens de oorlog door de BS ontworpen en gebouwde noodgemaal waarmee de geïnundeerde Zaandammerpolder werd drooggemalen. Het gemaal werd vernoemd naar overste Wastenecker, de commandant van de BS. Het bestond uit een plaatstalen centrifugaalpomp die met een lange drijfriem was gekoppeld aan een vrachtwagenmotor. Op de stellage rechts de brandstoftank. Foto P.P. de Jong. Gemeentearchief Zaanstad, documentnr. 27.00988. 252 253 255 256 Booy (1993), 123-129. RAA, tg. 84.02.015, Eilandspolder, inv.nr. 325; NHA, tg. 616, Provinciale Waterstaat, inv.nr. 727, overleg Kiel, 18-2-1944. De BS bestond uit allerhande losse verzetsgroepen die op 5-9-1944 officieel werden samengevoegd. Onder de BS vielen onder meer de drie belangrijkste verzetsgroepen Ordedienst (OD), de Landelijke Knokploegen (LKP) en de Raad van Verzet (RVV). De mannen van overste Wastenecker (1947), 87. De mannen van overste Wastenecker, 79-85.

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2018 | | pagina 95