71 In diverse polders waar nog een afgedankte molen stond, begonnen de besturen zich achter de oren te krabben. Het kon het wel eens verstandig zijn die molen snel weer maalvaardig te maken. Hoe lang het nog zou duren, wist immers niemand. Alweer ontbreekt momenteel een overzicht en moeten we volstaan met enkele voorbeel den. Allereerst het waterschap de Vier Gecombineerde Polders. Dit was het resultaat van een initiatief van vier polders bij Bergen, de Oudburgerpolder, de Noorder-Reker en Mangelpolder, de Zuider- en Midden-Rekerpolder en de Zuurvenspolder. Zij besloten in 1927 gezamenlijk een elektrisch gemaal te bouwen op de plek van de oude wipmolen van de Noorder-Rekerpolder. Via De Vier Ge combineerde Polders namen ze gezamenlijk de stichting en de exploitatie van dit gemaal voor hun rekening. In oktober 1944 resteerden nog twee molens, namelijk die van de Zuurvens- en Oudburgerpolder. De laatste verkeerde in redelijke staat, de eerste was een bouwval. Het bestuur van de Vier Gecombineerde Polders besloot toch beide molens maalvaardig te maken. Voor een bedrag van 9.000 gulden klaarde molenmaker W. Moejes dat karwei. De kosten werden gedekt door een extra omslag van 10 gulden per hectare. Bij wijze van extraatje zamelde het bestuur van de Vier Terug naar de wind?207 het PEN dat elektriciteit zeer scherp gerantsoeneerd zou worden en het totaal uitvallen van de leverantie zeker niet was uitgesloten. Nederland was ondertussen oorlogstoneel geworden. De Geallieerde legers stonden aan de grote rivieren, bij Arnhem was ruim een week zwaar gevochten. De kolenvoorraden bij de elektriciteits centrales waren nog maar klein en op aanvulling viel mede door de half september 1944 afgekondigde spoor wegstaking niet of nauwelijks te rekenen. Half oktober staakte het PEN de levering aan gewone burgers en andere kleinverbruikers. Aan het einde van die maand werden gemalen op rantsoen gezet. Polders mochten nog maar een beperkt aantal Kilowatturen verbruiken. Er mocht verder alleen nog elektriciteit worden afgeno men tijdens strikt begrensde uren.204 Vanaf 5 maart 1945 had het PEN nog slechts één enkele centrale in bedrijf, namelijk die in Velsen. Op 12 april werd ook deze op last van de bezetter stilgelegd. Toen zat de complete provincie Noord-Holland zonder elektriciteit. Al een week eerder waren de gemalen afgesneden, het PEN gaf absolute prioriteit aan ziekenhuizen en pompen van de waterleiding.205 Tot overmaat van ramp was de herfst van 1944 erg regenachtig. Vanaf 10 november moest Uitwaterende Sluizen regelmatig het stopsein uit laten gaan omdat onvoldoende gespuid kon worden op het buitenwater en de boezems tot de rand vol stonden. Tussen 10 november en 19 december mocht in totaal gedurende 625 uur geen water meer op de Schermer- en Vereenigde Raaksmaats- en Niedorperkoggeboezem worden geloosd. Al die tijd stonden de gemalen dus hoe dan ook stil.206 206 207 GEEN SOLDAAT KAN DE POLDER REGEREN! De Oudburgermolen kort na de oorlog. De molen werd eind 1944 snel opgeknapt. Nadat in 1948 de vijzel was gebroken, werd de molen niet meer gebruikt. Op 6 mei 1955 brandde de Oudburgermolen geheel af, waarschijnlijk als gevolg van met vuur spelende kinderen. Tijdens de brand explodeerden mitrailleur- en geweerpatronen van een slecht opgeruimd depot van de BS in de molen. Een brandweerman werd in het been geraakt. RAA, collectie Piet Mooij, Bergen, inv.nr. 87. 204 205 Zie bijv. WA, tg. 1634, polder Zeevang, inv.nr. 16, brief PEN, 24-10-1944. Aten, inleiding Inventaris archieven polder Heerhugowaard, 22. (RAA); RAA, tg. 84.02.37, waterschap Schermeer, inv.nr. 60, notulen hoofd ingelanden, 16-12-1944; Straakenbroek (1967), 102-103. NIOD, tg. 249-0357, inv.nr. c9, dagboek C.J. van der Oord. Dit dagboek ook in WA, tg. 0207, waterschap Beemster, inv.nr. 254. Deze paragraaf is gebaseerd op Aten (2006), 17-19.

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2018 | | pagina 71