in den Niederlanden Pi.Fii. zu anderen Zwecken ist verboten Der Wehrmachlsbefehlhaber IDeichsverteidigungsmateris I Eigenmachtige Malerialenlnah 59 rr i Voedselvoorziening personeel Waren die arbeidsvoorwaarden dan wel zo goed, zoals de dijkgraaf eerder had opgemerkt? Nee, want de beloning was, volgens Hollander, maar matig. Als voormalig voor zitter van de inmiddels verboden vakbond, liet hij niet na om aan de “knappe koppen” van het bestuur te vragen toch een gaatje te vinden om hun beloning te verbeteren. Maar Kamp kon niet anders dan antwoorden dat er geen loonsverhogingen mochten worden toegekend. Toch zou het bestuur “al het mogelijke doen, wat in deze gedaan kon worden”. Met deze vage toezegging en een herinne ring rijker verlieten de mannen de vergaderzaal.176 Half november 1944 stuurden de stokers van gemaal Halfweg een noodkreet naar het bestuur van Rijnland vanwege het gebrek aan voedsel. De mannen maakten werkweken van ruim 85 uur en aten dientengevolge ook meer dan de toegewezen hoeveelheid. En niet alleen dat, de waterstanden waren door de vele regenval abnormaal hoog en door de warmte van de op volle toeren draaien de machines “schroeide” het werkgoed hen van het lijf, zodat ze er “in lompen bij kwamen te lopen”. Het perso neel vroeg het bestuur dus om extra eten en werkpak ken. Het college besloot daarop 5.000 gulden beschik baar te stellen voor het inkopen van levensmiddelen voor het gehele personeel van Rijnland, dat uit ongeveer 90 mensen bestond.177 De algemene vergadering keurde achteraf het krediet van 5.000 gulden goed. Inmiddels was daar al 4.000 gulden van uitgegeven. De oproep aan kwekers en tuinders in Rijnlands werkgebied om goed koop levensmiddelen ter beschikking te stellen leverde gelukkig resultaat op.178 4 jt 178 GEEN SOLDAAT KAN DE POLDER REGEREN! Om vorderingen van dijkmateriaal te voorkomen, stapten de gezamenlijke hoofdingenieurs- directeur van Provinciale Waterstaat in de herfst van 1943 naar directeur-generaal W.L.Z. van der Vegte, de opvolger van Spitzen. Deze wist via het Referat Wasserwirtschaft van Kiel bij de Wehrmacht te bereiken dat bij opslagplaatsen borden met deze tekst mochten worden geplaatst. Commissaris der provincie Backer maakte een en ander op 25 november 1943 in een circulaire aan de waterschappen bekend. Dit bord is afkomstig uit de Beemster. ‘Pi.Fü’ staat hoogstwaarschijnlijk voor Pionier Führungsstab. Foto M.L. Slot-Dekker. Collectie Historisch Genootschap Beemster. 176 177 RAA, tg. 86.2.014, NHNK, inv.nr. 34, notulen D&H, 27-1-1944. HHR, tg. 1.1.2, inv.nr. 557, brief personeel te HalfWeg, 15-11-1944 en besluit D&H, 6-12-1944. HHR, tg. 1.1.2., inv.nr. 89, notulen VV, 14-3-1945; inv.nr. 557, brief De Gruyter aan kwekers en tuinders, 1-2-1945.

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2018 | | pagina 59