58 Huldiging harde werkers In het Gemeenlandshuis van Noorderkwartier maak ten, in de ochtend van 27 januari 1944, 14 jubilarissen hun opwachting in de vergaderkamer van het dagelijks bestuur. Ze waren een kwart eeuw in dienst als heibaas, kraandrijver, steenzetter of dijkwerker. Of soms al langer als je hun dienstverband bij de voorloper van Noorder kwartier meetelde. Hun werkkloffie hadden ze thuisge- laten en in hun knappe zondagse goed luisterden ze naar de toespraak van dijkgraaf Kamp. De dijkgraaf sprak over de verhouding tussen bestuur en werklieden in heden en verleden. Hij memo reerde dat de Pettemers van nature een tikkeltje achter dochtig waren, zodat zij vaak met een groepje van drie mannen kwamen praten over hun arbeidsvoorwaarden. Tegenwoordig gebeurde dat niet meer, want de arbeids voorwaarden waren volgens Kamp goed te noemen en iedereen kon altijd rekenen op werk. Opmerkelijk was dat Kamp, in de beslotenheid van deze bijeenkomst, voor het eerst aandacht besteedde aan de overleden dijkbaas Jan Bellis. Zijn tragisch heengaan leefde nog in aller gedachten en zijn afwezigheid noemde hij een schaduw op deze dag. Twee jubilarissen kregen een aparte vermel ding, namelijk steenzetter Klaas de Waard, die al 47 dienstjaren achter zijn naam had staan, en de 65-jarige wegwerker Blom, die stopte met werken. Uit dank en waardering voor hun plichtsbetrachting kregen de mannen een gratificatie en een boekwerk met een waarderende inscriptie, “ontleend aan het werk”. Namens zijn kameraden dankte dijkwerker Hollander voor de cadeaus. Het boek zouden zij zeker met aandacht lezen en daarna bewaren als herinnering. Maar of het geldbedrag ook zou worden bewaard durfde hij niet te zeggen! De dijk werd volgens hem op den duur een deel van je leven, maar dat werk in koud en slecht weer betekende een aanslag op ieders gezondheid. GEEN SOLDAAT KAN DE POLDER REGEREN! Heiwerkzaamheden aan een plasberm op de Hondsbossche Zeewering, 1930. Zwaar werk, vaak in koud en slecht weer, tegen een matig loon, aldus dijkwerker Hollander in 1944. RAA, NHNK, inv.nr. 11557.

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2018 | | pagina 58