56 Het achterhuis van Dieuw van Vliet Benzinestop Het Drechterlandse Huis aan de Grote Oost in Hoorn werd op 12 november 1942 door de Duitsers gevorderd. In dat monumentale pand was het kantoor gevestigd van het Ambacht van West-Friesland genaamd Drechter- land. Daarna zetelde de Ortskommandant in de kamer van secretaris Winkel, werd de grote vergaderzaal de eetkamer en in de kamer van de dijkgraaf kwam de telefooncentrale. In het achterhuis woonde Dieuw van Vliet, de conciërge van het schap. Ze bleef daar wonen, ook nadat de Duitsers bezit hadden genomen van het Drechterlandse Huis. Samen met haar levenspartner, onderwijzeres Aaf Dell, verleende zij onderdak aan een groep onderduikers, onder wie acht Joodse landgenoten. De Duitsers, die dagelijks in hetzelfde gebouw bivakkeer den, hadden niet in de gaten dat daar ook onderduikers zaten. Beide vrouwen kregen in 1972 de Israëlische Yad Vashem onderscheiding voor hun moedige hulp aan krijgen. Het Centraal Distributiekantoor berichtte echter half juli 1941 dat er geen mogelijkheden waren voor een speciale regeling.172 De VNHW sprong insgelijks in augustus en september 1942 in de bres voor NHNK en probeerde verruiming van de benzinetoewijzing aan dit waterschap van 30 liter per maand naar 70 of 100 liter te verkrijgen. Dit om bestuur en personeel bij nacht en ontij in staat te stellen vlot bedreigde dijken te bereiken. Bovendien voerde de Wehrmacht allerlei werken in de dijken uit die soms ook een snelle komst noodzakelijk maakten. De VNHW kaartte de kwestie bij de Unie in Den Haag aan. Die besprak een en ander op het Departement van Water staat. Daar bestond begrip, mede omdat het werkgebied van NHNK zeer uitgestrekt was en de auto zeker 's nachts de enige manier vormde om snel ergens te komen. Het departement wist te bereiken dat de sectie Motorbrand stof de zaak in overweging wilde nemen, maar dan moest er een met redenen omklede urgentielijst komen.173 In juni 1943 berichtte de Rijksinspecteur voor het Verkeer aan Rijnland dat het, met ingang van 1 augustus, geen benzine meer kreeg toegewezen voor 'motorrijtuigen'. Omdat de technische buitendienst voor allerlei klussen veel kilometers draaide, werden er op de auto's van twee medewerkers gasgenerators gemonteerd. In de auto van ingenieur De Gruyter kwam een persgasinstallatie. Alles onder de voorwaarde dat de installaties eigendom bleven van Rijnland en dat de auto’s van de technische ambtena ren ook door anderen mochten worden gebruikt 170 De bezetter betaalde braaf huur voor een inbeslaggeno- men schuur in Halfweg. De fiets van de machinist van het gemaal in dat dorp had dringend banden nodig. Of dat verzoek ooit is ingewilligd lezen we niet.171 De VNHW hield zich ook met fietsbanden bezig. In de vroege zomer van 1941 werd contact gelegd met het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart om rijwielbanden voor toezichthoudend waterschapspersoneel los te GEEN SOLDAAT KAN DE POLDER REGEREN! De entree van de Orts-Kommandantur, het plaatselijke hoofdkwartier van de Duitsers, in het Drechterlandse Huis aan de Grote Oost te Hoorn, 1943. Westfries Archief, 2212 negatievencollectie Osinga, nr. 43. Bronzen plaquette met de portretten van Dieuw van Vliet (rechts) en Aaf Dell, in 1996 geplaatst op de gevel van het Drechterlandse Huis door de Vereniging Oud Hoorn. In de tekst onder de plaquette wordt gememoreerd hoe zij in 1942-1943 in de conciërgewoning achter het pand tal van onderduikers opnamen waaronder acht Joodse Nederlanders. Foto Monique Leenders.

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2018 | | pagina 56