54 Op de lijst moesten naam, voornamen, adres, geboorte jaar, titel, beroep, burgerlijke staat en het aantal kinde ren worden vermeld. Vervolgens diende te worden aangegeven of iemand ambtenaar, arbeidscontractant of arbeider was in overheidsdienst en of betrokkene wachtgeld genoot. Van mannen tussen de 18 en de 35 jaar wilden de Duitsers ook weten welk onderwijs en verdere opleidingen ze hadden gevolgd. Met kleuren konden de waterschappen de onmisbaarheid van hun personeel opgeven. Een rood kruis achter iemands naam betekende dat hij volstrekt onmisbaar was. Een geel kruis duidde erop dat betrokkene al eerder “in aanmer king werd gebracht” voor tewerkstelling in Duitsland en een blauw kruis betekende dat een plaatsvervanger voor dit personeelslid nodig was, mocht hij naar Duitsland worden gestuurd. Het Gewestelijk Arbeidsbureau zou als maximum 10 tot 20 procent van het gehele personeel van een waterschap naar Duitsland sturen. Bezwaren tegen deze tewerkstelling konden worden ingediend bij de secretaris-generaal van het departement van Waterstaat.159 Het Hoogheemraadschap van Rijnland reageer de op deze lastgeving met een brief van bijna drie kantjes aan de secretaris-generaal van het Departement van Binnenlandse Zaken. Tegelijkertijd stuurde het een lijst met namen naar het Gewestelijk Arbeidsbureau. Maar omdat Rijnland veronderstelde dat die laatste instantie niets snapte van het werk van een waterschap, kreeg het departement de argumentatie toegestuurd. Samengevat kwam het erop neer dat Rijnland met een betrekkelijk klein ambtenarenapparaat een zware taak verrichtte in het algemeen belang. Daarom wilde het vrijgesteld worden van de aanwijzing van personeel voor Arbeits- einsatz.160 jl7'j GEEN SOLDAAT KAN DE POLDER REGEREN! Het bestuur van het hoogheemraadschap Waterland in de gerestaureerde voorzaal van het Waterlandhuis, 1949. Dijkgraaf De Boer (midden, zittend) wilde na de oorlog niets meer te maken hebben met technisch ambtenaar Cornelis Zanen. Vijfde van rechts zit Eva Schalk (zie ook de foto op blz. 11). WA, fotonr. WAT003002948.

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2018 | | pagina 54