53 Arrestanten in het Waterlandhuis De Arbeitseinsatz158 Zoals gezegd was aanvankelijk nog geen sprake van dwang bij tewerkstelling in Duitsland. Maar de druk werd gestaag opgevoerd. Op 10 februari 1943 viel een brief van commissaris Backer in de bus van alle Noord-Hollandse waterschappen. Onder de ambtelijke kop “Plaatsing overheidspersoneel in Duitsland” moesten zij “onverwijld” een lijst van personeelsleden naar het Gewestelijk Arbeidsbureau sturen voor tewerk stelling in Duitsland, kortweg voor de Arbeitseinsatz. Duitse eigenaar in vlammen opgegaan, en Zanen vreesde represailles. Als afleidingsmanoeuvre én uit vrees dat hij naar de Oekraïne zou worden gestuurd, werd hij NSB- lid.156 Hij beweerde zes maanden lid te zijn gebleven, maar in werkelijkheid was dat meer dan een jaar. Op 10 mei 1945 werd Zanen vastgezet en geschorst als ambtenaar van het hoogheemraadschap Waterland in afwachting van het onderzoek naar zijn gedrag tijdens de oorlog. Hij verklaarde voor het Tribu naal van Alkmaar dat hij het “op enkele punten” wel eens was geweest met de NSB. Voorts, dat hij tijdens de oorlog veel illegaal werk had gedaan. Diverse betrokke nen bevestigden dat. Onder meer had hij onderduikers, waaronder een Joodse familie in Amsterdam, geholpen. Zanen assisteerde in het voorjaar van 1945 ook bij het opstellen van plannen van de illegaliteit om het opblazen van de Waterlandse Zeedijk te voorkomen, waardoor Waterland onder water zou komen te staan. Dijkgraaf A. de Boer van Waterland nam het voor zijn technisch ambtenaar op. Hetzelfde deden diverse arbeiders van het hoogheemraadschap en inwoners van Monnickendam. In april 1946 werd Zanen vrijgelaten. Wel verloor hij het kiesrecht en zijn baan bij het waterschap. Merkwaardig was dat het bestuur van Waterland hem ook niet meer terug wilde hebben, terwijl hij als medewerker van het waterschap juist een positieve rol had gespeeld bij het voorkomen van een inundatie. “Zelfs als hij de kans zou krijgen, dan nog kreeg hij onmiddellijk zijn ontslag”, schreef dijkgraaf De Boer, die hem eerder had verdedigd. Zanen moest zijn dienstwoning in het Waterlandhuis ont ruimen, en dat leverde, naast zijn verzoek om wachtgeld, veel juridisch getouwtrek op.157 Het Waterlandhuis van het hoogheemraadschap Water land aan de Zarken 23 in Monnickendam werd aan het einde van de oorlog door de Duitsers gebruikt om tijdens een razzia op arbeidskrachten gearresteerde mannen vast te houden. De arrestanten moesten er met hun handen tegen de muur wachten op wat er verder ging gebeuren. Uiteindelijk werd er niemand geëxecuteerd, naar verluidt omdat de Duitsers zich niet al te gehaat wilden maken in het zicht van de komende nederlaag.154 Het Waterlandhuis was ook dienstwoning van tech nisch ambtenaar Cornelis Zanen, maar er is geen enkele aanwijzing dat hij bij de acties van de Duitsers betrokken was. Ook niet dat hij contacten had met Duitse officieren, al werd hij daar na de oorlog van verdacht.155 Wel had Zanen zich in november 1941 aan gemeld als sympathiserend lid van de NSB, naar zijn zeggen uit angst voor de Duitsers. In de meidagen van 1940 had hij namelijk leiding gegeven aan het in brand steken van de Zeilhoek om te voorkomen dat deze jacht haven van Katwoude voor Duitse spionage zou worden gebruikt. Bij de brandstichting was een jacht van een 157 158 GEEN SOLDAAT KAN DE POLDER REGEREN! Het Waterlandhuis aan de Zarken in Monnickendam, november 2018. Foto Chris Schaatsbergen. 152 153 154 155 156 RAA, tg. 86.2.014, NHNK, inv.nr. 5, notulen alg. vergadering van 1-12-1943. Info gebaseerd op Van Loo (1992), 12-22 en www.oorlogsgravenstichting. nl. Voorts Bruin en Van der Werff (1995), 6 en ‘Engelandvaarders kozen zee’, Het Vrije Volk, 6-12-1945. Huurdeman en Josselet (1980), 135. NHA, tg. 456, KCdK, inv.nr. 494. NA, tg. 2.09.09, CABR, inv.nr. 9255 (PRA Alkmaar); inv.nr. 20346 (Tribunaal Amsterdam); tg. 2.09.42, STPD, inv.nr. 915. WA, tg. 1016, hoogheemraadschap Waterland, inv.nr. 59-2, personeels dossier Zanen. Citaat: NHA, tg. 456, KCdK, inv.nr. 494, brief dijkgraaf De Boer aan commissaris van de Koningin, 29-1-1947. Met Arbeitseinsatz wordt bedoeld de veelal gedwongen tewerkstelling van arbeiders uit bezet gebied in de Duitse oorlogsindustrie. jg= F

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2018 | | pagina 53