34 Nood breekt geen wet Wasserstrassenbevollmachtigte Het Nederlandse bestuursstelsel ging niet helemaal op de schop. De organisatie van de departementen onder ambtelijke leiding van secretarissen-generaal bleef intact. Het Duitse bestuur hield daarop toezicht door de aanstelling van vier Generalkommissare onder gezag van Seyss-Inquart. Friedrich Wimmer had de leiding van Verwaltung und Justiz, Hans Fischböck van Finanz und Wirtschaft, Hanns Albin Rauter leidde Sicherheitswesen en tot 1943 was Fritz Schmidt Generalkommissar zur besonderen Verwendung. De waterstaat viel onder Finanz und Wirtschaft en stond onder leiding van Wasserstrassenbevollmachtigte Hans Kiel. Kiel bemoeide zich met de kleinste details, vooral om zijn eigen belangrijkheid te onderstrepen tegenover ‘Berlijn’. In de zomer van 1942 zou hij zijn eigen Referat Wasserwirtschaft krijgen, dat slechts bestond uit Hans Kiel zelf en wat administratieve onder steuning.84 Secretaris-generaal van het departement van Waterstaat was mr. Dirk Spitzen. Hij was tijdens de oorlog verantwoordelijk voor de benoeming van dijkgraven Een van de problemen waarmee NHNK in 1940 te maken kreeg, was dat een groot aantal huiseigenaren uit Den Helder hun belasting niet meer kon betalen. Vanwege haar strategische ligging was de stad in mei 1940 doelwit geweest van Duitse bombardementen, waarbij huizen vernield en onbewoonbaar waren ge worden. Noodgedwongen hadden de bewoners de stad verlaten om elders onderdak te zoeken. De eigenaren van vernielde huizen vroegen NHNK om gehele of gedeeltelijke ontheffing van de waterschaplasten. “Ik vertrouw erop dat nood wet breekt”, schreef een belastingplichtige die tijdelijk elders woonde. Secretaris Boersma had, in samenwerking met de gemeente Den Helder, een lijst opgesteld van 108 percelen die geheel of gedeeltelijk waren vernietigd. Het bestuur kon volgens het reglement geen onthef fing verlenen, maar besloot de gedupeerden door te verwijzen naar het Bureau Vluchtelingenzorg in Den Helder. Dit bureau wilde bemiddelen bij de betaling van de achterstallige omslag van al dan niet geëvacueerde belastingplichtigen.83 GEEN SOLDAAT KAN DE POLDER REGEREN! Mr. D.G.W. Spitzen tijdens zijn toespraak namens de minister van Binnenlandse Zaken bij de installatie van de bestuurscommissie voor de Wieringermeer, 3 januari 1938. Zittend v.l.n.r. A. Blaauboer, P.C.J. Peters, ir. S. Smeding en A.C. de Graaf, die bij de inundatie van de Wieringermeer op 17 april 1945 als voorman van het verzet werd opgepakt en door een landwachter doodgeschoten. Achter de heren wordt de datum vermeld waarop de Wieringermeer droogviel. [Onbekend] collectie RAA FO 3021489. Schade aan woningen door bombardementen in Den Helder, 1940. [Onbekend] collectie RAA RAA003012973.

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2018 | | pagina 34