32 Ook de waterschappen in de regio-Amsterdam onder vonden de gevolgen van de oorlog. Al een week na de Duitse inval kreeg het hoogheemraadschap van Zeeburg en Diemerdijk te maken met inkwartiering van Wehr- macht-soldaten. Ze werden gehuisvest in het Gemeen landshuis aan de Diemerzeedijk 27. De vergaderzaal werd door de Duitsers als conversatieruimte gebruikt, de rest van het gebouw zat vol met manschappen en officieren. Dat bleef zo tot het einde van de oorlog. Het hoogheemraadschap kreeg een vergoeding van de Wehrmacht voor deze inkwartiering. Een houten keet werd naar de Zeedijk vervoerd om dienst te doen als wachtlokaal voor de soldaten. Het bestuur van het hoogheemraadschap mocht het Gemeenlandshuis niet meer betreden. Ook de dijk zelf was verboden gebied. Een bezoek van een schoolklas aan het gebouw moest daarom worden uitgesteld tot na de oorlog. In augustus 1940 reed een legervoertuig tegen de inrijpoort van het Gemeenlandshuis, waardoor een gedeelte van de muur instortte en een behoorlijke schade ontstond. De Duitsers beloofden die te vergoeden, maar daar kwam niets van terecht. Het hoogheemraadschap liet de poort daarom maar voor eigen rekening herstellen. Hauptmann Blume liet het gebouw van elektrisch licht voorzien en zorgde ervoor dat het 's nachts verduisterd kon worden. In het voorjaar van 1944 beklaagde de Gemeentewaterleidingen van Amsterdam zich er bij het bestuur van het hoogheemraadschap over, dat de meteropnemer geen toestemming kreeg om de water meterstand in het gebouw op te nemen. Het bestuur liet weten daar niets aan te kunnen doen, ook al omdat de ruimte waar de meter stond door opslag van meubilair ontoegankelijk was. Duitse soldaten in Gemeenlandshuis Diemerdijk77 J lil GEEN SOLDAAT KAN DE POLDER REGEREN! Het Gemeenlandshuis van het hoogheemraadschap van Zeeburg en Diemerdijk, november 1938. SAA, beeldbank, afbeeldingsbestand 012000006756.

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2018 | | pagina 32