21 De inundatie van de Starnmeer Nasleep inundaties Vrijdag 10 mei 1940, 05.00 uur Amsterdamse tijd. De duikerinlaat wordt van zijn laatste balken ontdaan. Terwijl de Duitse eenheden de grens overspoelen, over spoelt het inundatiewater het veld van basaltkeien met woest geweld de Starnmeer in. 15.00 uur. De sloten staan nu vol tot aan het maaiveld. Aan de zuidkant van de Middelweg beginnen de greppels eruit te zien als glinsterende strakke linten tussen de bloeiende akkers. Er zijn biljetten aangeplakt aan de elektrische palen. De burgemeester verordonneert de evacuatie van het vee. Morgenochtend moeten alle koeien weg om elders te worden ingeschaard. Aan de gemalen was in de meidagen geen schade toege bracht. De geïnundeerde polders konden dus snel weer worden leeggemalen. Het bestuur van de Katwouder- polder was op 15 mei al 's ochtends om zeven uur in de weer om de 12 gaten in de dijk waardoor de polder blank was gezet weer te sluiten. Binnen enkele dagen was men hier het water meester en in juni herinnerde zo goed als niets aan de inundatie. Wel hadden boeren in nood tijdens de meidagen snel 249 koeien aan de regering verkocht. In de Beemster draaiden de gemalen al vanaf de avond van de 14de mei dag en nacht om het overstromingswater weg te krijgen. De weilanden hadden ook hier weinig tot geen schade opgelopen, maar van de akker- en tuinbouwers was het meeste gewas Zaterdag 11 mei, 07.00 uur. Grote stukken weiland staan nu helemaal blank. 08.00 uur. Langs de Middelweg komen, uit het oosten, de eerste koppels koeien en hun begeleiders. Bij elke poort groeit de kudde. Gestadig sjokt de groeiende stoet naar het westen, de kluft op bij Cor Poppen. Verdwijnt er tijdelijk uit het zicht om later aan de dijk langs De Woude weer tevoorschijn te komen. Daar splitst de kudde zich: de koeien uit de gemeente Akersloot richting Blokker- weg en Zuidervaart. Die uit de gemeente Graft richting Oostdijk. En verder, steeds verder. Richting Schermer horn, Avenhorn, Berkhout om dan bij Bobeldijk links en rechts de weilanden in te worden gejaagd. Er zijn daar boeren die hun damhekken al open hebben staan: 'Kom maar, jongens...’. Eén is er die dwarsligt en het verdomt om ook maar een vinger voor hun benadeelde collega’s uit te steken: 'Ze lopen hier in jullies aigen neideel!’ Dinsdag 14 mei. De “ijsheiligen” zijn tijdens Pinksteren gekomen met een ijzige noordwestenwind over de kille watervlakte. Het is Pinksterdrie, maar er valt niks te Pinksterdrieën. De Pinksterdagen zijn onopgemerkt gebleven. De Starnmeer heeft wel wat anders aan het hoofd. Hoe zal het met de koeien gaan? Terwijl bij Amsterdam al dagen de olietanks aan de Petroleumhaven in brand staan en een dikke zwarte rook produceren, wordt Rotterdam getroffen door het Duitse bombardement. Generaal Winkelman kondigt de capitulatie af. 22.00 uur. De inundatie stopt. De balken voor de inlaat gaan weer voor de sleuven. Het heeft geen zin gehad dat ze eruit waren. Nederland is Duits bezet gebied en zal dat vijf jaar blijven”.47 vernietigd. De Zeevang kreeg mede door bemiddeling van hoofdingenieur-directeur van Provinciale Waterstaat ir. C. Thomése beschikking over een hulpbemaling. De Beemster en Purmer leverden brandstof. Ook enkele andere polders in de buurt schoten te hulp. Ook de in 1643 drooggevallen Starnmeer maakte deel uit van de inundatiezone van de Stelling van Amsterdam. Om de polder snel blank te kunnen zetten, waren twee speciale inundatiesluizen in de ringdijk gebouwd. Catharina Schoon-Ruiter, echtgenote van machinist Cor Schoon, hield een dagboek bij over de gebeurtenissen in de oorlog. Deze oorlogsnotities zijn in 1993 gepubliceerd in het boek van Cor Booy over 350 jaar Starnmeer.45 Cor Schoon werkte maar liefst 50 jaar op het gemaal aan de Starnmeerdijk langs het Noordhollands Kanaal. Aanvan kelijk was dat een stoomgemaal, bouwjaar 1873. In een aanbouw aan de achterzijde werd in 1919 een elektrisch gemaal bijgeplaatst. De stoominstallatie deed dienst tot 1955. Het elektrisch gemaal werd in 1990 door een nieuw vervangen. Daarna volgde sloop van het oude gebouw.46 43 47 GEEN SOLDAAT KAN DE POLDER REGEREN! 39 40 41 42 44 45 46 Dehé en Schaap (2012), 347-348. Wentink (1976), 118. Dit waterschap omvatte het gebied van Uitgeest, Heemskerk en een deel van Beverwijk (Wijkerbroek). Wentink (1976), 117. Dat laatste werd bevestigd door ir. Lienesch, Rijkslandbouwconsulent en Provinciale Productie Commissaris voor Noord-Holland. Zie ‘Ir. Lienesch temidden der Zeevangs-boeren’, Provinciale Noordhollandsche Courant, 5-6-1940. Verslag vergadering hoofdingelanden van 21-6-1940 in Provinciale Noordhollandsche Courant, 22-6-1940. Aten (2009), 22. Booy (1993), 117-119. Info van Martijn Jongens en Piet Peek via www.starnmeer.nl. Hoek (2015), 8-9, 13, 15-16, 20. Booy (1993), 117-119.

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2018 | | pagina 21