20 huizen aan de Zuiderweg.39 Het was in de Beemster wel zo geregeld dat de inundatie tot het zuidoostelijk gedeelte beperkt bleef. Het grootste deel van de polder bleef droog. In Kennemerland werd de Broekpolder bij Heemskerk en Uitgeest dras gezet. “Gegons van Duitse gevechtsvliegtuigen, het geblaf van luchtdoelgeschut bij Den Helder en de paraplu-achtige rookzuilen van de bominslagen op het militaire vliegveld in Bergen brachten de wrede werkelijkheid dat het inderdaad oorlog was”, schreef de latere dijkgraaf Tinus Wentink in 1976.40 Zelfs de vogels zwegen door het kanongebulder. De toen malige dijkgraaf Groen van het Waterschap de Uitgeester- en Heemskerkerbroek moest lijdzaam toekijken hoe zijn polder veranderde in één grote watervlakte. Door de ongelijkheid van het land in de polder stak hier en daar een stuk grond als een eiland boven de waterspiegel uit.41 Van alle polders werd de Zeevang, tussen De Beemster en het IJsselmeer, het zwaarst getroffen door inundaties.42 Daar golfde op 10 mei het water vijf dagen lang bij Edam en Oosthuizen de polder binnen. Het land stond enkele dagen later blank. Het peil was zo’n 70 cm boven normaal. In Warder, Middelie en Kwadijk drong het water zelfs wo ningen binnen waardoor sommige bewoners geëvacueerd moesten worden. Deze onderwaterzetting, die drie weken duurde, was vooral voor de boeren rampzalig, omdat ruim 4.000 koeien en ander vee uit de Zeevang moesten worden ondergebracht in de Beemster en de Purmer en de dorpen Beets, Oudendijk, Scharwoude en Grosthuizen.43 Daarnaast zetten Nederlandse militairen ook de polder Koegras onder water ter bescherming van de marinebasis in Den Helder. Het vee aan de Lange- en Middenvliet werd elders ondergebracht.44 GEEN SOLDAAT KAN DE POLDER REGEREN! Inundatie van de Zeevang, mei 1940. NHA, Provinciale Atlas - Foto’s. De stolpboerderij van de familie P. Rol Cz. aan de Middelweg in de Starnmeer tijdens de inundatie van de polder, mei 1940. Collectie Oudheidkundige Vereniging Het Schermereiland. Bij de boerderij van Rein Jongens aan de Middelweg in de Starnmeer roeit diens schoonzoon Jan H. Wegener door de bloeiende boomgaard de melkbussen weg, mei 1940. Rechts achter in het bootje Hil Wegener- Jongens. Collectie Oudheidkundige Vereniging Het Schermereiland.

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2018 | | pagina 20