14 Het Hoogheemraadschap van Rijnland In grote lijnen had Rijnland in het gebied onder het Noordzeekanaal dezelfde taak als Uitwaterende Sluizen Ook de vaarweg over het Alkmaardermeer werd aange pakt. Het kanaal Stolpen-Kolhorn ging in 1936 open, dat van Alkmaar naar Kolhorn volgde in 1941. Een andere verbetering voor het waterbeheer was de afsluiting van de Zuiderzee. Uitwaterende Sluizen hoopte vurig dat daarna in de winter een vast laag peil op het IJsselmeer werd ingesteld om de afwatering te vergemakkelijken. Omgekeerd vormde het IJsselmeer in droge tijden een enorm reservoir zoet water waarmee eindelijk de eeuwenoude brakwaterproblematiek aangepakt kon worden. Dat van een laag peil in de periode van de mobilisatie en oorlog geen sprake kon zijn, zou spoedig blijken.17 Cornelis Kramer Glijnis was sinds 1931 dijk graaf van Uitwaterende Sluizen en tot 1945 eveneens dijkgraaf van waterschap De Schermeer bij Alkmaar. Hij woonde op huize Wittenburg in Stompetoren. Hij bleef tot 2 maart 1946 dijkgraaf van Uitwaterende Sluizen, toen hij met pensioen ging. Kramer Glijnis werd in beide functies opgevolgd door zijn schoonzoon Jacob Posch, die tevens burgemeester-secretaris was van Oterleek.18 GEEN SOLDAAT KAN DE POLDER REGEREN! Bestuursleden en hoofdbeambten van Uitwaterende Sluizen in de kolk van de sluis te Nauerna, voorjaar 1940. V.l.n.r. de hoogheemraden P.A. de Lange en A. Schrooder, daarachter architect/ingenieur Y. Schuitmaker, dan (met snor) dijkgraaf C. Kramer Glijnis, hoogheemraad C.A. Honig, secretaris J. Belonje, penningmeester R. Kooiman en hoogheemraad J. Bruin Czn. Bij de trap met platte pet sluiswachter C. Schipper. Collectie hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier, Heerhugowaard. Graafwerk aan het kanaal Stolpen-Schagen- Kolhorn bij de Amerikaanse windmotor en het elektrische gemaal van de Kaagpolder aan de Gouwweg bij Schagen, 6 mei 1935. Collectie hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier, Heerhugowaard.

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2018 | | pagina 14