u JV H 9 Naar het reilen en zeilen van de waterschappen in de jaren '40-’45 is nog nooit systematisch onderzoek gedaan. Volgens de gangbare opvatting ging de oorlog geruisloos aan de waterschapswereld voorbij. Dit boek laat zien dat het tegendeel het geval is. De soldaat regeerde de polder! Dat was al zo in de meidagen van 1940, toen het Nederlandse leger tientallen polders onder water zette. In de lente van 1944 gebeurde dit opnieuw, nu door de Wehrmacht. De aanleg van de Atlantikwall langs de kust bracht bovendien de risicovolle bouw van bunkers in dijken met zich mee. Hoe reageerden de waterschappen op deze ellende? Een ander groot probleem was het tekort aan dieselolie waarop de vele motorgemalen draaiden. Eind 1944 viel ook nog de elektriciteit uit. In diverse polders werden toen snel oude molens opgeknapt om 'droge voeten' te houden. De bevrijding kwam net op tijd. Anders was bij de eerste de beste regenperiode bijna heel westelijk Nederland onder water verdwenen. Jan en Thea de Roos deden voor deze studie onderzoek in tientallen archieven. Dat levert een onthullend, onthutsend en soms ronduit pijnlijk beeld op van de Noord-Hollandse waterschappen in oorlogstijd. "Verdomme, daar gaat de polder. Leve de overeenkomst met de moffen” Dat was de hartenkreet van een groep verzetsstrijders op dinsdag 17 april 1945, toen het Duitse leger met een enorme knal de IJsselmeerdijk van de Wieringermeer opblies. Deze zinloze inundatie, drie weken voor de bevrijding, leidde tot grote verontwaardiging. Rijks commissaris Seyss-Inquart had eerder beloofd geen polders meer blank te zetten. Maar tijdens de oorlog regeerde de soldaat de polder... Ook intern stonden de waterschappen onder druk. Medewerkers werden opgeroepen voor tewerkstelling in Duitsland en in diverse besturen werden NSB’ers benoemd. Na de bevrijding kregen tientallen 'foute' bestuurders en personeelsleden ontslag. Dit boek beschrijft niet alleen deze zuivering, maar ook het stille verzet tegen de Duitsers. Geen soldaat kan de polder regeren! is uitvoerig geïllus treerd met meer dan 100 vaak nooit eerder gepubliceerde foto’s, kaarten, portretten en tekeningen. hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier ISBN 978-9492335128 lllllllllllll 789492ll33512811 stichting Uitgeverij Noord-Holland

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2018 | | pagina 148