Terugblik 131 Inundaties achterhaald? Bemaling kwetsbaar Terugkijkend kunnen we vaststellen dat de waterschap pen in 1940 niet goed waren voorbereid op de gevolgen van de strategische inundaties door het Nederlandse leger. Nederland koesterde zijn neutraliteit en hield geen rekening met het uitbreken van een oorlog en daardoor werd het treffen van adequate voorzorgsmaatregelen, zoals het aanleggen van een grote voorraad zandzakken, onderschat. Na afloop rezen er vragen over het vergoe den van schade en brandstof voor het weer droogmaken van het ondergelopen land. De strategie achter de inun daties was bovendien achterhaald, want de Duitsers lieten zich niet afschrikken door het wassende water. Ze veroverden ons land met luchtlandingen en met bombardementen. De bezetter gebruikte het wapen van de inundaties in 1944 en 1945 zelf ook om, op zijn minst, de opmars van de Geallieerden te vertragen en lucht landingen tegen te gaan. Toen in het voorjaar van 1944 de Geallieerde invasie naderde, werd rond Amsterdam een grote ring polders blank gezet. Dit verliep nog plan matig en er was tijd maatregelen te treffen om onnodige schade te voorkomen. Provinciale Waterstaat stond de gedupeerde polders met raad en daad terzijde. De eerder in de bezetting nauwelijks zichtbare Bevollmachtigte für die Wasserwirtschaft Hans Kiel trad nu duidelijker naar voren. Hij bemiddelde bij de Wehrmacht om - als dat militair geen risico opleverde - de omvang van de inundaties te beperken. De desastreuze inundatie van de Wieringer meer, krap drie weken voor de capitulatie, had een ander karakter. De Geallieerden waren diep in ons land op gerukt en nu ging de Wehrmacht met grof geweld en Op 5 mei 1945 eindigde de periode van ingehouden bestuur.348 De Noord-Hollandse waterschappen konden weer aanpakken, malen, bouwen en wegen opknappen. Zo werden de sporen van de oorlog langzaam uitgewist. zonder zich te storen aan welk belang van de bevolking dan ook te werk. Het blank zetten van een serie polders in de Vechtstreek, soms nog korter voor de bevrijding, was van hetzelfde kaliber. Het verzet werkte ondertussen aan de voorbe reiding van het weer droogmalen van het geïnundeerde land en het wist, via via, commissaris der provincie Backer te bewegen een circulaire uit te laten gaan met adviezen aan de bevolking bij een evacuatie. Dat was echt geen overbodige maatregel omdat de Wehrmacht alles klaar had om door middel van het opblazen van de dijken langs het IJsselmeer en Noordzeekanaal heel Waterland en de Zaanstreek onder water te zetten. Pas de capitulatie maakte een einde aan deze dreiging. Alles en iedereen was rond 1940 afhankelijk van fossiele brandstoffen, dus ook de waterschappen. De gemalen draaiden op steenkool, gasolie of met steenkool opge wekte elektriciteit. Vooral polders met een dieselgemaal kwamen direct in problemen omdat nazi-Duitsland geen greep had op grote olievelden. Gasolie werd daarom meteen streng gerantsoeneerd. Provinciale Waterstaat oefende stevige druk uit op polders met dieselgemalen om elektromotoren of gasgeneratoren te monteren. Soms kon het probleem worden opgelost door het aan gaan van een bemalingsovereenkomst met een naburige polder met een elektrisch gemaal. Toen in de herfst van 1944 duidelijk werd dat ernstig rekening gehouden moest worden met het totaal uitvallen van de stroom voorziening, boden de aloude windmolens in een serie polders nog enig soelaas. Maar de meesten stonden al jaren weg te kwijnen en moesten eerst worden opge knapt. Het natte najaar van 1944 was een grote tegen valler, het mooie weer in april 1945 een voordeel. Met kunst- en vliegwerk hield westelijk Nederland in de laatste oorlogsmaanden net de voeten droog. Veel langer had de oorlog niet moeten duren. En paar dagen slecht weer en regen hadden zeker tot grote wateroverlast ge leid gezien de precaire toestand van de polderbemaling. GEEN SOLDAAT KAN DE POLDER REGEREN! Links gedicht door M. Vasalis (pseudoniem van Margaretha Droogleever Fortuyn-Leenmans) op de bedijking, inundatie en hernieuwde droogmaking van de Wieringermeer. Grafisch ontwerp Nan Platvoet. Uitgave C.V. Uitgeverij v.h. C. de Boer Jr. (Amsterdam 1945). RAA, bibliotheek signatuur THA1D6. 348 Typering van dijkgraaf Kramer Glijnis van Uitwaterende Sluizen, Borger en Bruines (1994), 123.

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2018 | | pagina 131