12 Over het opheffen, oprichten en het takenpakket van een waterschap besliste de provincie. Het provinciaal bestuur zag toe op het functioneren van de waterschap pen. Het Algemeen reglement van bestuur voor de waterschappen in Noord-Holland gaf regels die voor alle waterschappen golden, bijvoorbeeld voor de procedure die bij verkiezingen gevolgd moest worden. Daarnaast had ieder waterschap een Bijzonder regle ment van bestuur. Dit was op maat gesneden, bevatte onder andere een nauwkeurige beschrijving van de grenzen en bepaalde de omvang en samenstelling van het bestuur. Gedeputeerde Staten (GS) controleerden bovendien de jaarrekeningen van de waterschappen. Op deze manier hield de provincie de vinger aan de pols van zelfs het kleinste poldertje. In de nacht van 13 op 14 januari 1916 stuwde een zware noordwesterstorm het water in de Zuiderzee tot Hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier ongekende hoogte op. In Noord-Holland verdwenen heel Waterland, de oostzijde van de Zaanstreek en bijna de gehele Anna Paulownapolder in de Noordkop onder het zoute water. Op het eiland Marken verdronken in de stormnacht 16 mensen en naderhand vielen nog drie slachtoffers. Deze watersnood was voor de provincie aanleiding het versnipperde dijkbeheer ingrijpend te reorganiseren. Besloten werd tot het instellen van een nieuw, groot waterschap, het hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier. Dat nam het beheer van alle zeedijken en de belangrijke secundaire water keringen in de regio benoorden het Noordzeekanaal over voor zover deze niet in beheer bij het Rijk of de provincie waren. Meteen werd een reeks, soms piep kleine, dijkbeherende waterschappen opgeheven.9 Dit hoogheemraadschap, gevestigd in Alkmaar, werd in 1919 opgericht. In dat jaar werd namelijk bij Koninklijk Besluit (KB) het reglement vastgesteld. Op 15 mei 1920 vond de eerste bestuursvergadering plaats en eind 1921 begon NHNK echt met zijn werk zaamheden.10 Eerste dijkgraaf werd Cornelis Wijdenes Spaans, een oude bekende in de bestuurlijke wereld van die dagen. Hij was burgemeester van Anna Paulowna en, na de watersnood van 1916, dijkgraaf van de Anna Paulownapolder. Na zijn benoeming bij NHNK trad hij af als burgemeester.11 De oprichting van Noorderkwartier werd met argusogen bekeken want zo’n groot waterschap met een GEEN SOLDAAT KAN DE POLDER REGEREN! Het Algemeen en Dagelijks Bestuur van NHNK voor de serre aan de achterzijde van het kantoor aan de Kennemerstraatweg in Alkmaar. Midden vooraan dijkgraaf Wijdenes Spaans, links van hem locodijkgraaf J. Versteeg. RAA, NHNK, inv.nr. 11572.

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2018 | | pagina 12