118 Droogmalen Na de bevrijding op 5 mei 1945 duurde het nog een aantal weken voordat officieel werd begonnen met het droogmalen van de Wieringermeer. De polder kreeg van regeringswege voorrang. Op 24 mei begonnen de voorbereidingen voor het herstel van de dijk en op 13 juni was de aanbesteding. De firma C.J. v.d. Hoeven uit Zoeterwoude werd het herstelwerk gegund.319 Op 20 juni maakte dijkgraaf Ovinge op de nood- beurs in Winkel bekend, dat officieel een begin werd gemaakt met het herstellen van de Wieringermeerdijk. Het peil op het IJsselmeer werd verlaagd om de gaten in de dijk, 400 meter lang en 21 tot 30 meter diep, te dichten. Er kwam, buitenom, een nieuwe dijk van zo’n 700 meter lang.320 Op 5 augustus, precies 3 maanden na de bevrijding, was de dijk gesloten en kon een begin worden gemaakt met het droogmalen van de polder. Omdat het te lang ging duren als alleen de beide gemalen Lely en Leemans de klus moesten klaren, werden er 20 Amerikaanse en 6 Nederlandse pompen bijgeplaatst. Het doel was om vóór Kerstmis de polder droog te hebben. Op 9 augustus, 's middags om 14.00 uur, werd de bemaling officieel in werking gezet tijdens een bijeenkomst in Barsingerhorn in aanwezigheid van minister van Landbouw Sicco Mansholt.321 Op diezelfde dag stemde het algemeen bestuur van De Vier Noorder Koggen in met het verzoek om te helpen bij het droogmalen van de Wieringermeer. Het water uit die polder werd, door de Overlekersluis bij Medemblik, afgelaten op de boezem van De Vier Noorder Koggen en via het stoomgemaal in Medemblik uitgesla gen op het IJsselmeer.322 Op 11 december 1945 ontving koningin Wilhelmina een telegram met de verheugende mededeling dat het diepste deel van de Wieringermeer die ochtend was drooggevallen. Met het naar binnen kolkende water was ook een miljoen kubieke meter zand mee gekomen, het meeste lag opgehoopt achter de springgaten. Met deze grond viel weinig te beginnen en daarom werd hier een bos aangelegd. Zo ontstond 'door een Duitse wandaad een natuurgebied’, het Dijkgatbos.323 GEEN SOLDAAT KAN DE POLDER REGEREN! De sluiting van de opgeblazen dijk van de Wieringermeer, 5 augustus 1945. [Onbekend] collectie Regionaal Archief Alkmaar FO 3022020.

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2018 | | pagina 118